کدخبر: ۱۳۵۵۷۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

دغدغه اسکان ۶۰۰ مهمان خارجی

پس از لغو تحریم‌ها، این روز‌ها پایتخت ایران شاهد حضور هیات‌های خارجی یکی پس از دیگری است، اما این پرسش مطرح می‌شود که آیا زیرساخت‌های کشور همچون وجود هتل‌ها، ‌ مراکز تفریحی و خیابان‌های شهر نیز آماده حضور هیات‌های خارجی هستند؟ 

نگار میرکریمی: گاه از کمبود هتل‌ در کشور گلایه می‌شود و‌گاه از نبود مسافر و گردشگر. با گذشت سه روز از آغاز اجرای برجام پیش‌بینی می‌شود نه تنها گردشگران بیشتری به سفر به ایران راغب شوند، بلکه مسافران بیشتری نسبت به گذشته برای انعقاد قرادادهای تجاری و اقتصادی به پایتخت سفر کنند.  از این رو تهران نیازمند آمادگی برای میزبانی از گردشگران و تجار خارجی است. در این باره نیز یکی از معاونان صنعتی به اقتصادنیوز گفت: از طرفی برای حضور شرکت‌های خارجی و انعقاد قرارداد با آنها ابراز امیدواری وجود دارد، اما از طرفی دیگر نگرانی از کمبود هتل‌ها و پذیرش هیات‌های خارجی آن هم به صورت یکجا به وجود آمده است.

به گفته فرشاد مقیمی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، از روز لغو تحریم‌ها پیشنهادات سفر هیات‌های خارجی به کشور بیش از پیش شده است، اما در ظاهر هتل‌های کمی میزبان تعداد زیادی مسافر خواهد بود، به گونه‌ای که تعداد هتل‌هایی که هفته آینده بتوانند محل اقامت هیات 600 نفره همراه رئیس جمهور چین باشند، کم است. در همین حال معلوم نیست اگر روزهایی قرار باشد همزمان چندین هیات اقتصادی در ایران حاضر باشند آیا مکانی برای اقامت چند روزه آنها وجود خواهد داشت یا نه؟

به نظر می‌رسد حال که قرار است حضور هیات‌های خارجی در ایران بیش از پیش شود، سازمان‌های متولی نیز در این زمینه بیش از پیش باید همراهی کنند تا چرخه به‌هم‌پیوسته جذب سرمایه‌گذار خارجی به تدریج تکمیل شود.