کدخبر: ۱۱۵۶۲۲ لینک کوتاه

رییس‌جمهور در دیدار وزیر خارجه استرالیا:

توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ به نفع کل منطقه و جهان است

حسن روحانی در دیدار با وزیر خارجه استرالیا با تأکید بر ضرورت مهار تروریست‌ها در منطقه، تأکید کرد که برای مبارزه با علت‌ها و ریشه‌های فکری و اقتصادی تروریسم باید تلاش بیشتری صورت پذیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی روز شنبه در دیدار "جولی بیشاپ" وزیر امور خارجه استرالیا، گفت: برای مبارزه اصولی با ریشه‌های تروریسم و جلوگیری از جذب جوانان کم اطلاع به این گروه‌ها، باید علت‌های این معضل شناسایی و با آنها به طور هماهنگ مبارزه شود.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه تروریسم خطر بزرگی برای منطقه و بشریت است، گفت: باید کاری کنیم که همه دولت‌ها و ملت‌ها در برابر تروریسم و ظلم به انسان‌های بی‌گناه فارغ از مسایل قومی، مذهبی و نژادی عکس‌العمل به موقع و یکسان نشان دهند.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا آماده است تا با همه کشورها از جمله استرالیا در زمینه مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم همکاری کند.

رییس جمهور با بیان اینکه برای حل مسایل مختلف باید از راهکارهای سیاسی و گفتگو و منطق بهره جست، به مسأله یمن و فاجعه بزرگی که در این کشور در حال وقوع است، اشاره کرد و گفت: راه‌حل بحران یمن نیز سیاسی است و نمی‌توان از طریق بمباران مردم بی‌دفاع، به نتیجه رسید. سازمان ملل متحد می‌تواند با اعزام گروهی حقیقت‌یاب بررسی کند که در مدت بیست و چند روزی که از حملات هوایی به این کشور می‌گذرد، چه کسانی کشته شده‌اند؟

روحانی با ابراز تأسف از اینکه تحرک درستی در جامعه بین‌الملل برای حل مسأله یمن به چشم نمی‌خورد، گفت: امروز حتی انتقال مواد غذایی و دارو به یمن با مشکلات فراوانی مواجه است و ما آماده‌ایم در همه زمینه‌ها در حد توانمان با دولت‌های منطقه و خارج از منطقه رایزنی و تعامل داشته باشیم تا خونریزی‌ها متوقف شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روابط خوب ایران و استرالیا، اظهار امیدواری کرد این سفر منجر به تحرک بیشتر مناسبات فیمابین درعرصه های سیاسی، ‌اقتصادی و فرهنگی شود.

وی به مذاکرات ایران با ۱+۵ برای دستیابی به توافق جامع در خصوص مسایل هسته‌ای و اثبات نادرست بودن تهدید و فشار به عنوان راهکار ‌اشاره کرد و گفت: مبنای کار ما انجام فعالیت‌های صلح‌آمیز زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و تردید نداریم اگر به این توافق دست یابیم، به نفع ایران، ۱+۵ و کل منطقه و جهان خواهد بود.

وزیر خارجه استرالیا نیز در این دیدار با تجلیل از دیدگاه رییس‌ جمهور کشورمان در خصوص مسأله تروریسم و مبارزه با ریشه‌های افراطی‌‌گری گفت: می‌توان از پیشنهاد رییس‌ جمهور ایران برای مبارزه با جاذبه‌ آفرینی گروه‌های تروریستی و محدود کردن پیوستن جوانان ناآگاه برخی کشورها به این گروه‌ها، استفاده کرد.

جولی بیشاپ به رویکرد مشترک دو کشور در حمایت از دولت عراق برای شکست گروه تروریستی داعش که رنج‌های بسیاری بر مردم عراق و سوریه تحمیل کردند، اشاره کرد و گفت: دو کشور بر این اعتقادند که دولت فعلی عراق به حمایت‌های بین‌المللی برای شکست تروریست‌ها نیازمند است.

وزیر خارجه استرالیا با ابراز نگرانی از شیوع ایدئولوژی سمّی و مخرب داعش که به اختلافات مذهبی در منطقه دامن می‌زند، به وجود اختلاف‌نظر برخی کشورها در برخورد با مسایل عراق، سوریه و یمن اشاره کرد و گفت: استرالیا نیز معتقد است، راه‌حل بحران یمن سیاسی است.

وی روابط دو کشور را دیرپا و قدیمی توصیف کرد و با حمایت کانبرا از چارچوب تفاهم شده در مذاکرات ایران با ۱+۵، گفت: اگر طرفین به توافق جامع دست یابند، رژیم تحریم شکسته شده و آغازی نوین برای ارتباط ایران با کشورهای جهان و همسایه رقم خواهد خورد.