گزارش اقتصادنیوز از تحولات امروز بورس

کاهش چشم‌گیر ارزش معاملات بورس تهران+جدول

کدخبر: 363711
​ اقتصادنیوز: شاخص کل در دقایق ابتدایی بازار امروز خیلی سریع رشد کرد اما خیلی زود وارد سراشیبی شد، به‌طوری که در ساعت 10 ونیم صبح، 52 درصد نمادها صف فروش داشتند، ارزش این صف‌های فروش نیز به حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز در پایان معاملات روز شنبه، شاخص کل  با رشد 0.25 درصدی به رقم یک میلیون و 615 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن با کاهش 900 واحدی نسبت به آخرین روز معاملاتی همراه بود تا در ایستگاه 412 هزار و 530 واحدی متوقف شود. شاخص کل بازار فرابورس نیز با افزایش 0.9 درصدی به رقم 18 هزار و 202 واحد رسید.

کاهش چشم‌گیر ارزش معاملات

ارزش معاملات بازار 8 هزار و 130 میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی پیشین 54 درصد کاهش یافت. همچنین ارزش معاملات خرد 8 هزار و 258 میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل 33 درصد کاهش نشان می‌دهد. این کاهش چشم‌گیر در نتیجه‌ تصمیم امروز سیاست‌گذار برای ممنوعیت فروش سهام خریداری شده در همان روز رخ داد. صبح امروز مدیریت عملیات شرکت بورس اوراق بهادار تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغییر می یابد.

خروج 702 میلیارد تومانی پول حقیقی

امروز از مجموع ارزش کل معاملات، 7 هزار و 146 میلیارد تومان خرید توسط معامله‌گران حقیقی انجام شد. این رقم معادل 82 درصد کل معاملات بازار امروز بود. همچنین 7 هزار و 848 میلیارد تومان فروش توسط معامله‌گران حقیقی انجام شد. با این توضیح 90 درصد کل معاملات توسط این بخش انجام گرفت. امروز شاهد خروج 702 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

نمادهای تاثیرگذار

فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، تاپیکو (سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین)، کچاد (معدنی و صنعتی چادرملو) و وبملت (بانک ملت) نمادهای سبزرنگی بودند که شاخص را بالا نگه داشتند، اما نمادهایی که در روند نزولی بازار موثر بودند فملی (ملی صنایع مس ایران)، شتران (پالایش نفت تهران) و اخابر (مخابرات ایران) بودند.

بیشترین حجم معاملات و ارزش معاملات به چه سهم‌هایی اختصاص دارد؟

بیشترین حجم معاملات به نماد خودرو (ایران خودرو) تعلق داست که 960 میلیون و 614 هزار و 842 سهم آن در بازار امروز معامله شد. نمادهای وبملت (بانک ملت)، ثامید (توسعه و عمران امید)، وپارس (بانک پارسیان) و تجارت (بانک تجارت) به ترتیب بیشترین حجم معاملات امروز را به خود اختصاص دادند.

آمار معاملات شنبه 5 مهر

همچنین بیشترین ارزش معاملات امروز به نماد فملی (ملی صنایع مس ایران) اختصاص پیدا کرد که معادل 593 هزار و 473 میلیارد تومان بود. پس از آن نمادهای فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، وبملت (بانک ملت)، ومللح (ح. اعتباری ملل) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

ارزش کل صف‌های خرید بازار امروز هزار و 693 میلیارد تومان و ارز کل صف‌های فروش 468 میلیارد تومان بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما