قیمت دلار امروز نشانه کاهش دارد

تکنیک آبشاری در بازار ارز؟

کدخبر: 372535
اقتصاد نیوز : هر چه روزها به سمت هوای سرد پیش می‌روند، نوسان در بازار ارز شدت می‌گیرد. دیروز نرخ ارز در بازار آزاد از 28 هزار تومان هم گذشت، هر چند نتوانست در این کانال دوام آورد.

به گزارش اقتصادنیوز، بازارساز ارزی نرخ رسمی را بی پروا تا نرخ بازار بالا برد تا هیچ انگیزه ای برای شلوغی در بازار ارز وجود نداشته باشد. اگر نرخ صرافی در کانال 24 هزار تومان می‌ماند، به زودی باید شاهد صف های طویل مقابل صرافی‌ها می بودیم. مسئله ای که خود بر جو منفی بازار می افزود.

سناریوهای موجود

برخی معتقدند که یورش قیمت صرافی به قیمت بازار موجب شد تا برخی خریداران دست به احتیاط بزنند و به همین دلیل، پیشروی دیروز دلار متوقف شد. عده دیگری بر این باورند که بازارساز در نرخ های پایین ابتدای هفته، دست به خرید سنگین زده و اکنون با دست پر از بالای قیمت آزاد، مشغول آبشار زدن به بازار است. اگر این فرضیه درست باشد، بانک مرکزی توانسته ریال قابل توجهی را در این هفته جمع آوری کند و با دست پر در بازار حضور داشته باشد.

اما دسته سوم هم وجود دارند که روند بازار ارز را صعودی می بینند. از نظر  آنها وقتی خبر مهم انتخاب بایدن به راحتی با چند شایعه و تحریم جدید از سوی آمریکا خنثی می‌شود، به این معنی است که انتظار فعالان اقتصادی نسبت به آینده به شدت منفی است و حتی انتخاب بایدن هم نتوانسته انتظارات آنها را تعدیل کند. ضمن اینکه شاید اظهارنظر برخی از تصمیم‌گیران داخلی، اثر انتخاب بایدن را نیز بر انتظارات خنثی کرده و به همین دلیل بازار ارز به سرعت به روند قبلی بازگشته است. در چنین شرایطی، نیاز به یک خبر واقعی است، منظور از خبر واقعی یک گشایش اقتصادی برای ایران است تا بار دیگر اننظارات در مسیر افول قرار گیرد. این خبر می‌تواند آزادسازی منابع منابع بلوکه شده ایران در کشورهایی مانند عراق و کره جنوبی باشد. اگر طی روزهای آینده چنین اخباری منتشر شود، خریداران دلار در سطوح فعلی قیمت باید کمربند های خود را محکم ببندند. این مسئله امروز از سوی روزنامه رسمی دولت هم به آن اشاره شده است. امروز عصر ایران هم خبر داد که منابع ایران در عراق در حال آزادسازی است. 

باند قیمتی امروز

با توجه به اینکه نرخ درهم زیر نقطه حساس قرار گرفته، نشانه های روند کاهشی بروز کرده است. فعلا بر اساس نرخ درهم، دلار 27 هزار و 500 تومانی توجیه دارد، در مسیر کاهشی هدف اول دلار 27 هزار و 150 تومان است. در مسیر افزایش نیز فعلا مقاومت 28 هزار تومانی مهم است. هر کدام از این سطوح به سمت پایین یا بالا شکسته شوند، روند امروز بازار را مشخص خواهند کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما