بازار سرد خودرو در ماه داغ

کدخبر: ۶۵۱۶۰۰
بازار خودرو در فروردین امسال، به‌خصوص نیمه دوم، تحت‌تاثیر مسائل مختلف، به‌ویژه رشد انتظارات تورمی و قیمت ارز، روزهای گرانی را تجربه کرد.
بازار سرد خودرو در ماه داغ

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:اوج رشد قیمت در هفته پایانی فروردین و پس از حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل رخ داد. پیش از آن نیز در واپسین روز تعطیلات نوروز، اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه حمله کرد که سبب شهادت چند تن از فرماندهان و کارکنان ایرانی شد.

با توجه به این اتفاقات، در واقع بازار خودرو که از اوایل فروردین سر به گرانی گذاشته بود، در میانه ماه به شکلی جدی تحریک شد و در هفته آخر فروردین نیز به نقطه‌عطف قیمتی خود رسید. در آن مقطع تصور می‌شد حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل (در واکنش به حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه) سبب شکل‌گیری درگیری وسیعی در منطقه شود و از همین رو انتظارات تورمی بالاتر رفت، دلار رکوردی جدید زد و بازار خودرو نیز از فرصت استفاده و رشد قیمت بیشتری را ثبت کرد.

HZJHqBAvvXdy

از همین رو نقطه‌عطف بازار خودرو طی دو ماه امسال، در هفته آخر فروردین و پس از حمله انتقامی ایران به اسرائیل شکل گرفت. اما تب جنگ فراگیر تقریبا زود خوابید و از همین رو انتظارات تورمی رو به کاهش رفت. با افت «انتظارات»، بازار ارز نیز در مسیر کاهش قیمت گرفت تا بازار خودرو هم مسیری مشابه را در پیش بگیرد و سر به زیر شود. مرور روند بازار خودرو نشان می‌دهد پس از فروکش کردن تب جنگ، منحنی قیمت آرامشی نسبی تا میانه خرداد داشته و میانگین قیمت چه در مقایسه با نقطه جوش بازار (هفته آخر فروردین) و چه میانه ماه نخست امسال، افت کرده است. در حال حاضر نیز بازار روزهای نسبتا آرامی را پشت‌سر می‌گذارد و به نظر می‌رسد تا وقتی انتظارات تورمی صعود نکند و بازار ارز آرامش داشته باشد، قیمت خودرو در بازار هم تلاطم خاصی نخواهد داشت. البته برخی فاکتورهای دیگر، مانند اصلاح قیمت کارخانه‌ای خودروها و رشد تقاضا به دلیل فرارسیدن تابستان و اوج‌گیری سفرها، ممکن است سبب رشد قیمت در بازار خودرو شوند.

افت‌و‌خیز قیمتی 10 خودروی منتخب

نگاهی به افت‌و‌خیز قیمتی 10 خودروی منتخب داخلی و مونتاژی در حدودا دو ماه گذشته بیندازیم تا مشخص شود چه روندی در بازدهی طی این مدت طی کرده‌اند. گران‌ترین خودروی انتخابی، دیگنیتی پرایم است که در نیمه فروردین حدود دومیلیارد و 100میلیون تومان قیمت داشته است. این در حالی است که قیمت خودروی موردنظر در نیمه خرداد به یک‌میلیارد و 980میلیون تومان رسیده تا بازدهی آن حدود شش‌درصد افت کند.خودروی مونتاژی دیگر در گروه منتخب، جک اس 5 اتومات است. قیمت این خودرو از ‌یک‌میلیارد و 750میلیون تومان در نیمه فروردین به یک‌میلیارد و 680میلیون تومان در اواسط خرداد رسیده که نشان از افت جزئی بازدهی آن دارد. همچنین آریزو 5 تی اسپرت که در نیمه فروردین امسال یک‌میلیارد و 450میلیون تومان قیمت داشته، با افت حدودا چهاردرصدی بازدهی، به حدود یک‌میلیارد و 400میلیون تومان رسیده است.

در بین خودروهای داخلی دنا پلاس اتومات توربو در نیمه فروردین یک‌میلیارد تومان قیمت داشته، اما در میانه خرداد قیمت 910میلیون تومان را ثبت کرده تا بازدهی‌اش 9درصد پایین بیاید. هچنین راناپلاس که در نیمه ماه نخست امسال 650میلیون تومان ارزش داشته، افت 5.5درصدی بازدهی را ثبت کرده تا قیمت آن به 615میلیون تومان کاهش یابد. اما پژو 207 دنده‌ای ارتقایافته که در نیمه خرداد قیمت 740میلیون تومان را ثبت کرده، در میانه فروردین 810میلیون تومان قیمت داشته است. بنابراین بازدهی این خودرو حدود 9درصد افت کرده است. مدل اتومات این خودرو نیز افت بازدهی حدود 4درصد را ثبت کرده است. دیگر خودروی داخلی یعنی ساینا دنده‌ای نیز در میانه فروردین 450میلیون تومان قیمت داشته، اما ارزش آن به 420میلیون تومان در میانه خرداد رسیده است. با این حساب ساینا افت بازدهی حدود 7‌درصد را ثبت کرده است.

خودروی داخلی دیگر که افت بازدهی را در دو ماه گذشته داشته، تارا اتومات است. این خودرو در میانه فروردین یک‌میلیارد و 230میلیون تومان قیمت داشته که در میانه خرداد با افت 13‌درصدی بازدهی، به یک‌میلیارد و 70میلیون تومان رسیده است. در نهایت پژوپارس هم افت حدودا 9درصدی بازدهی را در دو ماه گذشته ثبت کرده است. قیمت این خودرو در میانه فروردین 730میلیون تومان بوده اما در نیمه خرداد به 665میلیون تومان نزول کرده است. 
 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی