توضیحات جدید معاون وزیر نفت درباره بنزین/ احتمال سه‌نرخی شدن قوت گرفت؟

کدخبر: ۶۵۲۷۹۹
اقتصاد نیوز : معاون وزیر نفت با بیان "واردات بنزین در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است."، گفت: موضوع سه‌نرخی‌بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده؛ بلکه سیاست‌های غیرقیمتی در دستور کار دولت است.
توضیحات جدید معاون وزیر نفت درباره بنزین/ احتمال سه‌نرخی شدن قوت گرفت؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشستی خبری اظهار داشت: افزایش جهشی مصرف بنزین کشور پس از کنترل کرونا امکان صادرات بنزین را از بین برد؛ در شرایط کرونا در سال 1399 با مصرف روزانه حدود 70 میلیون لیتر بنزین و تولید حدود 93 میلیون لیتر، امکان صادرات بنزین وجود داشت، اما با افزایش 20 میلیون لیتری مصرف پس از کنترل کرونا، امکان صادرات بنزین عملاً وجود نداشت.

وی افزود: در سال 1399 اگر شرایط کرونا نبود، مصرف بنزین به 105 میلیون لیتر می‌رسید و 12 میلیون لیتر در روز ناترازی بنزین داشتیم، اما به‌خاطر کاهش مصرف بنزین به‌دلیل شیوع کرونا، امکان صادرات بنزین فراهم شد.

سالاری ادامه داد: در زمان تحویل دولت در سال 1400 بالغ بر 744 میلیون لیتر تعهدات صادرات بنزین ما، معادل 21 کشتی بود و نیاز به حل‌وفصل و تعیین تکلیف داشت و 27 فقره صادرات بدون پشتوانه انجام شده بود که معادل 58 کشتی بود که آن هم بخشی از تعهدات بود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید بنزین در ابتدای دولت سیزدهم حدود 94 میلیون لیتر بود که این ظرفیت را به 105 میلیون لیتر در روز رساندیم و با انجام تمهیداتی از جمله افزایش ظرفیت شرکت‌های پالایشی، تولید بنزین به 112 میلیون لیتر در روز رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: واردات بنزین در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است.

سالاری در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان تولید بنزین پتروشیمی گفت: چیزی به‌اسم بنزین پتروشیمی نداریم، بلکه استفاده از مؤلفه‌های پتروشیمی مثل ریفورمیت و MTBE را در تولید بنزین داریم که این ریفورمیت نیز همتراز ریفورمیت پالایشگاهی، کیفیت دارد و بر اساس استانداردهاست.

معاون وزیر نفت در خصوص برنامه‌های احتمالی افزایش نرخ بنزین گفت: موضوع سه‌نرخی بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده است؛ بلکه سیاست های غیرقیمتی در دستور کار دولت قرار دارد و جلوگیری از انحراف و قاچاق سوخت یکی از کارهایی است که اقداماتی برای آن انجام شده است و باید این روند ادامه یابد.

وی افزود: مصرف بنزین کشور 3برابر استاندارد جهانی است و اگر 10 درصد مصرف بنزین کاهش یابد امکان صادرات این سوخت فراهم می‌شود که درآمد قابل‌توجهی برای کشور خواهد داشت.

سالاری خاطرنشان کرد: هر خودروی ایرانی در هر پیمایش 100 کیلومتر، 12 لیتر به‌طور متوسط مصرف بنزین دارد که این رقم با هیچ استانداردی منطقی نیست و به‌ازای حدود 24 میلیون خودرو داریم روزانه 116 تا 118 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که رقم بسیاری بالایی است.

وی ادامه داد: متأسفانه اسقاط خودروهای فرسوده در کشور ما مغفول واقع شده است و باید این امر با استفاده از ظرفیت‌های ماده 12 قانون رفع موانع تولید در دستور کار جدی قرار گیرد، امسال 1.5 میلیون خودرو به ناوگان حمل‌ونقل کشور افزوده می‌شود که میزان مصرف آنها 5 میلیون لیتر در روز خواهد بود.

سالاری با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل به‌بهره برداری رسیده بود اما در حوزه بهره‌برداری و نگه‌داشت مشکلات جدی در این پالایشگاه وجود داشت، گفت: اقدامات جهادی و فنی در دولت سیزدهم باعث شد این مشکلات عمده برطرف شود.

وی افزود: بعد از استقرار دولت سیزدهم 1600 نقطه در پالایشگاه اصفهان شناسایی شد که دچار عیوب فنی بودند و در زمان کوتاهی با تعویض کالا تعمیرات لازم انجام شد که در افزایش تولید و کیفی‌سازی مؤثر بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: زیان انباشته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال 1400 به‌میزان 118درصد بود که با اقدامات مؤثر در ارتقای کیفی و مدیریت منابع در مدت فعالیت دولت سیزدهم، شرکت از زیان خارج شده است.

وی ادامه داد: تمامی حساب‌های بانکی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌تعداد 360 فقره حساب در خزانه کشور متمرکز شده است که با اینکه این موضوع تکلیف قانونی از سال 1397 بود اما در آن مدت انجام نشده بود که در دولت سیزدهم و طی مدت 6 ماه صورت پذیرفت.

سالاری دلیل کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها را تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند اعلام کرد و گفت: اولویت بنزین سوپر، ناوگان هوایی هست که در بخش هواپیماهای آموزشی از این بنزین استفاده می‌شود.

وی افزود: پالایشگاه شازند از 18 اسفند تا اواخر فروردین ماه در تعمیرات اساسی بود که امیدواریم با تغییر کاتالیستی که در این پالایشگاه صورت گرفته است، تولید بنزین سوپر هم افزایش یابد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سؤالی در خصوص چرایی عدم‌کلنگ‌زنی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی گفت: با وجود آنکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سهمی 10درصدی در این پتروپالایشگاه داشت، به‌میزان 25درصد آورده تأمین کردیم اما از سهامداران این پروژه گله‌مندیم که انتظارات را برآورده نکرده‌اند و با سهامداران اتمام حجت خواهیم کرد.

سالاری در پاسخ به اینکه چرا سامانه ثبت آن‌لاین درخواست کارت سوخت هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته است، گفت: امکان ثبت آن‌لاین درخواست کارت المثنی سوخت، نیازمند اطلاعاتی از جمله پلاک، VIN و حتی معاینه فنی خودروها هست که این اطلاعات هنوز از سوی فراجا در اختیار ما قرار نگرفته است و با وجود آماده‌بودن زیرساخت لازم، این زیرساخت اطلاعاتی نیز باید تکمیل شود که روز گذشته جلسه‌ای در این خصوص با شرکت پژوهش و توسعه ناجی داشتیم و قرار شد این اطلاعات نیز ارائه شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی