با ۱۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق چه جوایزی نصیبمان می‌شود؟

کدخبر: ۶۵۹۱۶۴
اقتصادنیوز: مشترکان صنعت برق با ۱۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق خود، مشمول دریافت جوایزی ارزشمند خواهند شد.
با ۱۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق چه جوایزی نصیبمان می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این روزها شدت دمای هوا نیاز بیشتر به استفاده از وسایل سرمایشی و در نتیجه افزایش مصرف برق را سبب شده است. این افزایش کم‌سابقه مصرف برق سبب شکسته‌شدن پیاپی رکوردهای مصرف شده است.

خبر مرتبط
برق 3 وزارتخانه پرمصرف قطع شد/ادارات چقدر صرفه‌جویی کردند؟

اقتصادنیوز: مدیرعامل توانیر گفت: خوشبختانه امسال رقم ۱۲۰۰ مگاوات صرفه جویی ادارات محقق شد که معادل مصرف برق ۳ یا ۴ استان است البته در روز گذشته مجبور شدیم برق سه وزارتخانه را هم قطع کنیم.

در چند روز اخیر رقم مصرف به عددهای بالای ۷۰ هزار مگاوات رسیده است و انتظار می‌رود این روند تداوم یابد.

وزارت نیرو از سال گذشته با تدوین ۱۸۰ برنامه عملیاتی خود را برای ورود به این روزها آماده کرده بود. علاوه‌ بر آن با هدف نهادینه‌سازی فرهنگ مصرف بهینه در سمت مصرف‌کنندگان، نسبت به طراحی مشوق‌هایی که مردم را بیشتر به رعایت مصرف تشویق کنند کرد.

بر همین اساس امسال نیز پاداش‌های صرفه‌جویی در نظر گرفته شده برای سال گذشته تداوم یافت. در این پاداش مردم به هر میزان صرفه‌جویی می‌کردند، به‌ازای هر کیلو وات ساعت صرفه‌جویی تا مبلغ ۲ هزار تومان پاداش دریافت می‌کردند.

امسال علاوه برای پاداش‌ها، وزارت نیرو و شرکت مدیریت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) اعلام کردند ۸۰ میلیون جایزه هم به مشترکان خواهند داد. برای این منظور پویشی با نام «با انرژی» راه‌اندازی شده است. مشترکان با مراجعه به این پویش می‌توانند از جوایز آن شامل ۳۰۰ دستگاه خودرو، کمک خرید لوازم‌خانگی، کمک خرید لوازم الکترونیکی و اینترنت برخوردار شوند.

پاداش مدیریت مصرف در سال جاری برای همه مناطق تا نصف الگو، با نرخ ۲ هزار تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت کاهش مصرف و بیش از نصف الگو تا الگو با نرخ یک‌هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت کاهش مصرف پاداش برای مشترکان محاسبه می‌شود.

روش محاسبه پاداش چگونه است؟

همچنین برای همه مناطق با پله مصرف بیش از الگو تا ۱.۵ برابر الگو، یک‌هزار تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت کاهش مصرف پاداش و در مناطق گرمسیر با پله مصرف بیش از ۱.۵ برابر الگو، تا ۲.۵ برابر الگو پنج‌هزار تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت کاهش مصرف پاداش در نظر گرفته می‌شود.

این در شرایطی است که الگوی مصرف ماهانه برق در ۸۰ درصد مناطق کشور با شرایط آب‌وهوایی عادی ۳۰۰ کیلووات‌ساعت و در مناطق یک تا چهار گرمسیر سه‌هزار کیلووات‌ساعت تا ۴۰۰ کیلووات‌ساعت است. بر این مبنا مشترکان مناطق گرمسیر می‌توانند از پاداش‌های میلیون‌ تومانی نیز در قبوض خود برخوردار شوند.

طبق شرایط مندرج در این طرح مشترکانی که استفاده غیرمجاز از برق داشته‌اند، مشترکان جدیدی که صورت‌حسابی برای دوره مشابه سال قبل آنها صادر نشده باشد و خانه‌های خالی از سکنه، سکونتگاه‌های غیردائم، باغ ویلاها و خوش‌نشین‌ها که توسط اپراتور همراه انرژی استخراج و در اختیار شرکت‌های توزیع نیروی برق قرار می‌گیرد، مشمول پاداش صرفه‌جویی نمی‌شوند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی