بازگشت هزینه وام مسکن متاهلین به 30 میلیون تومان

وام مسکن در قله یک ماهه

کدخبر: 383508
در چهاردهمین روز دی ماه هزینه وام مسکن به بالاترین حد خود در یک ماه اخیر رسید. از سوی دیگر نرخ سود وام مسکن به حد 21 درصد نزدیک شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در چهاردهمین روز دی ماه هزینه وام مسکن پس از افزایشی که در هفته گذشته آغاز کرده بود در دو روز گذشته افزایشی جدی را به ثبت رساند. روند افزایشی قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن سبب شد تا این رقم در روز جاری 2 هزار و نهصد تومان افزایش یافته و از مرز 60 هزار تومان عبور کند. 

اما این تغییرات در هزینه اوراق مسکن چه تاثیری را بر هزینه وام و نرخ سود وام مسکن در روز جاری گذاشته است؟

هزینه وام مسکن

درچهاردهمین روز دی ماه هزینه هرکدام از اوراق وام مسکن به 62 هزار تومان رسید. این رقم در مقایسه با روز گذشته 2 هزار و 900 تومان افزایش پیدا کرد.

این درحالیست که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد. از سوی دیگر مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

در نتیجه هزینه اوراق برای مجردین در روز چهاردهم دی ماه نسبت به روز قبل 817 هزار تومان افزایش پیدا کرده و با گذر از مرز 17 میلیون تومان به 17 میلیون و 400 هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت برای متاهلین نزدیک به 1 میلیون و 400 هزار تومان بوده و در نهایت مبلغ تهیه وام مسکن آنها را در این روز به 29 میلیون و 800  هزار تومان رساند.

شتاب افزایش قیمت در روزهای اخیر به حدی بوده که اکنون در قله گرانی وام مسکن از یک ماه پیش تا کنون قرار گرفته ایم.

اوراق تسه

نرخ سود وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در چهاردهم دی ماه برای متقاضیان وام مسکن به 20.9 درصد افزایش پیدا کرد. 

گرانی پر شتاب وام مسکن در روز های اخیر نرخ سود وام مسکن را که در یک هفته پیش در حد 20 درصد ثبت شده بود را اکنون به مرز 21 درصد کشانده است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز چهاردهم دی ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 177 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 329 میلیون و 700 هزار تومان برآورد شد.

اوراق تسه

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید