گزارش اقتصادنیوز از بازارخودروهای پرتیراژ داخلی در هفته اول آبان ماه

خانواده سمند درصدر فهرست رشد و افت قیمت‌ها+ جدول

کدخبر: 369903
اقتصادنیوز : ​خانواده سمند در هفته اول آبان‌ماه در دو فهرست متفاوت خودروهای پرتیراژ داخلی صدرنشین شد. فهرست بیشترین افت قیمت و فهرست بیشتر رشد قیمت!

به گزارش اقتصادنیوز،‌ پس از یک هفته افت و خیز در بازار خودروهای پرتیراژ در هفته اخیر اکثر آنها روند صعودی پیشین را از سر گرفتند و تنها دو خودرو  «سمند lx  با موتور EF7» و «پژو 206 تیپ 2» افت قیمت داشته اند.  

به گفته فعالان بازار خودرو؛ بازار در هفته گذشته تحت تاثیر صدور مجوز افزایش قیمت خودرو قرار گرفت و گروه خودروسازی سایپا نیز بلافاصله با صدور مجوز افزایش قیمت اقدام به پیش‌فروش 9 محصول خود با قیمت‌های جدید کرد؛‌ قیمت‌هایی که از افزایش 21 تا 38 درصدی حکایت داشتند. این اقدام در بازار نیز اثرگذار بود، بطوریکه محصولات پرتیراژ این شرکت که هفته قبل افت قیمت داشتند این هفته مدار صعودی را تجربه کردند.

دوشنبه گذشته رییس شورای رقابت اعلام کرد که خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند،  براساس نامه ای که رضا شیوا رییس شورای رقابت در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده بود این اجازه به خودروسازان داده شد تا بتوانند حداکثر تا سقف نرخ تورم بخشی اعلامی از سوی بانک مرکزی نسبت به افزایش قیمت‌هادر محصولات خود یک‌باره یا در دو مرحله اقدام کنند. مطابق با نرخ تورمی بخشی که بانک مرکزی اعلام کرده خودروسازان مجاز به افزایش حداکثر ۲۵ درصدی در قیمت محصولات در ۳ ماهه سوم سال جاری شدند.

پراید در بازار

پراید 131 که هفته گذشته عنوان ارزان‌ترین خودرو در میان پرتیراژها در بازار را از آن خود کرده بود این هفته با رشد حدود 8درصدی به قیمت 122 میلیون تومان رسید. تولید پراید 131 از تیرماه سال جاری متوقف شد با این حال با توجه به اینکه در حال حاضر این خودرو تنها خودروی ارزان قیمت محسوب می‌شود همچنان طرفداران خاص خود را دارد.  

اما مدل‌هاچ بک پراید که با توجه به رنج قیمتی که دارد می توان آن را خودرو محبوب در میان جوانان دانست نیز این هفته را با رشد 7 درصدی به پایان رساند. براساس ارزیابی بازار قیمت  پراید 111 در هفته گذشته به 150 میلیون تومان رسید.  

پراید 2

خانواده  206 در بازار

رصد بازار بازار خودرو همچنین نشان دهنده آن است که  در میان خانواده 206،  تیپ 2  این هفته نیز همانند هفته قبل افت قیمت را تجربه و نزول 6 درصدی قیمت را در کارنامه خود ثبت کرد و در بازار با قیمت 235 میلیون تومان به فروش رسید. اما سایر خانواده 206 پس از یک هفته افت، هفته اول آبان را با رشد قیمت سپری کردند. رصد بازار نشان می‌دهد تیپ 5 خانواده 206 در این هفته با رشد 3 درصدی 305 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد و مدل صندوق دار این خانواده نیز در بازار با قیمت 285 میلیون تومان داد و ستد شد. 206 را می‌توان خودرو محبوب در بازار دانست، خودرویی که علاوه بر مدل هاچ‌بک آن که گروه سنی جوان را هدف قرار داده با مدل صندوقدار خود نیز توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند.

پژو2

 

وضعیت متضاد اعضای خانواده سمند در بازار  

اما با نگاهی به بازار سمند  می‌توان گفت این هفته بیشترین رشد و همچنین بیشترین افت قیمت به این خانواده رسید. در حال حاضر سمند در مدل‌های مختلف « سمند LX»، « سمند LX با موتور EF7» ، «سورن»، «سمند SE» و «سورن ELX» تولید و در بازار عرضه می شود. پرتیراژهای این خانواده عبارتند از« سمند LX»، « سمند LX با موتور EF7» و «سورن»

در هفته گذشته از میان محصولات این خانواده « سمند LX با موتور EF7» افت 14 درصدی داشته و قیمت آن به 234 میلیون تومان رساند.  اما «سمند LX» یکی دیگر محصولات‌ این خانواده  هفته گذشته را با بالاترین رشد قیمت تجربه کرد. براساس ارزیابی بازار این خودرو رشدی 10 درصدی داشته و قیمت آن به 225 میلیون تومان در بازار رسیده است. «سورن» نیز هفته گذشته را با قیمت 272 میلیون تومان به پایان رساند.

سمند2

 

 خانواده تیبا در بازار

محصولات گروه تیبا نیز که در هفته پایانی مهر  طعم افت قیمت را چشیده بودند این هفته را با رشد قیمت به پایان رساندند. براساس ارزیابی بازار مدل صندوقدار تیبا هفته گذشته را با رشد 5 درصدی به پایان رساند و قیمت آن به 145 میلیون تومان رسید؛ ساینا دیگر محصول صندوقدار سایپا نیز با رشد نزدیک به دو درصدی نسبت به هفته اول آبان با قیمتی 163 میلیون تومان خرید و فروش شد.

 

تیبا2

 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای پایتخت

    «من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود».…

از دست ندهید
بلیط هواپیما