کرملین اعلام کرد

اتهام خیانت 3 دانشمند موشکی/ زنگ خطر در جامعه دانشگاهی به صدا درآمد

کدخبر: ۵۷۴۵۳۳
سه دانشمند روسیه که در حوزه موشک‌های مافوق‌صوت کار می‌کردند توسط دستگاه امنیتی کرملین به خیانت متهم شده‌اند.
اتهام خیانت 3 دانشمند موشکی/ زنگ خطر در جامعه دانشگاهی به صدا درآمد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، روز چهارشنبه، کرملین گفت که سه دانشمند روس که زمینه موشک‌های مافوق‌صوت کار می‌کردند، به خیانت متهم شده‌اند. این تحقیقات باعث به صدا درآمدن زنگ خطر در جامعه دانشگاهی شده است.

به گزارش پایگاه رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که از نامه سرگشاده دانشمندان سیبری در دفاع از این افراد آگاه است، اما این پرونده به سرویس‌های امنیتی ارتباط دارد.

در نامه‌ای که روز دوشنبه منتشر شد، همکاران آناتولی ماسلوف، الکساندر شیپلیوک و والری زوگینتسف از بی‌گناهی آن‌ها دفاع کرده و گفتند که این تحقیقات به جامعه علمی روسیه آسیب جدی وارد می‌کند.

موشک‌های روسی پیروز می‌شوند یا پدافند اوکراینی؟ /کمکی در راه است

آنها گفتند: ما آنها را به عنوان افرادی وطن‌پرست و شایسته می‌شناسیم که قادر به انجام آنچه که متهم شده‌اند، نیستند.

ولادیمیر پوتین به پیشتازی جهانی روسیه در زمینه موشک‌های مافوق‌صوت مباهات کرده است. روز سه‌شنبه، اوکراین اعلام کرد که موفق شده شش موشک مافوق‌صوت روسیه را در یک شب منهدم کند، اگرچه روسیه این مطلب را تکذیب کرده است.

عکسی دیده نشده از شناسنامه امام خمینی(ره)!

اعلامیه‌های کنفرانس‌های آکادمیک سالیان متمادی نشان می‌دهند که دانشمندان دستگیر‌شده مرتباً در آن‌ها شرکت داشتند.

در سال 2012، ماسلوف و شیپلیوک نتایج آزمایشی را در مورد طراحی موشک‌های مافوق‌صوت در سمیناری در فرانسه ارائه کردند. در سال 2016، هر سه نفر آن‌ها از نویسندگان کتابی در مورد تحقیقات مافوق‌صوت و آئرودینامیک بودند.

در نامه سرگشاده همکارانشان در مؤسسه مکانیک نظری و کاربردی (آی‌تی‌ای‌ام) آمده است که این مطالب قبل از ارائه در مجامع بین‌المللی، چندین‌بار بررسی می‌شدند تا حاوی مطالب سری و محرمانه نباشند.

دانشمندان روس در این نامه نوشتند که این تحقیقات نشان می‌دهد که هر مقاله یا گزارشی می‌تواند به اتهام خیانت منجر شود. آن‌ها می‌گویند: ما در این شرایط، نه تنها از سرنوشت همکاران خود می‌ترسیم، بلکه نمی‌دانیم چگونه به کار خود ادامه دهیم.

در این نامه همچنین به پرونده دیمیتری کولکر، یک متخصص لیزر اشاره شده که سال گذشته به اتهام خیانت دستگیر و با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته پانکراس به مسکو منتقل شد و دو روز بعد درگذشت.

این نامه می‌گوید که چنین مواردی بر دانشمندان جوان روس تأثیر وحشتناکی دارد.

نویسندگان نامه می‌گویند: حتی در حال حاضر، بهترین دانشجویان از کارکردن با ما خودداری می‌کنند و بهترین زیردستان جوانمان نیز فعالیت علمی را کنار می‌گذارند. راه تحقیقات زمینه‌های اساسی فناوری هوافضا به سادگی بسته می‌شود، زیرا افراد از همکاری در چنین تحقیقاتی می‌ترسند.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سؤالی درباره این نامه گفت: از این نامه آگاهیم، اما سرویس‌های امنیتی در حال کار روی این موضوع بوده و آنها کار خود را انجام خواهند داد. اینها اتهاماتی بسیار جدی هستند.

تیتر یک
کارگزاری مفید