نظر استولتنبرگ درباره پکن: چین برای ناتو چالش است نه دشمن !

کدخبر: ۶۵۶۸۱۱
اقتصادنیوز: دبیرکل ناتو گفت این ائتلاف، چین را به‌عنوان «دشمن» در نظر نمی‌گیرد اما در عین حال مدعی شد که این کشور آسیایی «چالشی» را برای ناتو و غرب‌جمعی ایجاد می‌کند.
نظر  استولتنبرگ درباره پکن: چین برای ناتو چالش است نه دشمن !

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در مصاحبه‌ای با روزنامه ژاپنی «یومیوری» عنوان کرد: «ناتو، چین را دشمن خود در نظر نمی‌گیرد اما این کشور چالش‌هایی را برای ارزش‌ها، منافع و امنیت ما ایجاد می‌کند.»

او ضمن طرح ادعایی مبنی بر اینکه چین «کمک‌های نظامی» به روسیه ارائه می‌دهد، گفت: «چین با ارسال کمک‌های نظامی به روسیه موجب تشدید طولانی‌ترین جنگ در اروپا از زمان جنگ‌جهانی دوم می‌شود. این کشور آسیایی هم‌چنین خطری را برای تایوان و کشورهای همسایه ایجاد می‌کند.»

پکن اصرار می‌ورزد که مسئله تایوان یک مسئله «داخلی» است و از دولت‌های خارجی خواسته که در این موضوع دخالت نکنند. مقامات چینی بارها از واشنگتن به دلیل حمایت از جزیره تایوان، انعقاد قراردادهای نظامی و ارسال تسلیحات به این جزیره انتقاد کرده‌اند.

خبر مرتبط
قلب آسیا میدان نبرد چین، روسیه و آمریکا شد/ پکن برگ برنده رو کرد؛ مسکو خودزنی کرد؟

اقتصادنیوز: امروز آسیای مرکزی بیش از سایر قاره ها به میدان قدرت نمایی سه قدرت چین، آمریکا و روسیه تبدیل شده، سه بازیگری که تلاش دارند تا با توسل به اهرم های اقتصادی شان جای پای خود را برجسته تر کنند.

همزمان با اینکه دولت ایالات متحده روابط غیررسمی با تایوان دارد و به این جزیره تسلیحاتی را ارسال می‌کند، تنش‌ها میان آمریکا و چین بر سر تایوان بالا گرفته است زیرا پکن، جزیره تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و هرگونه دخالت کشورهای غربی را در این مسئله «نقض حاکمیت» خود تلقی می‌کند.

ینس استولتنبرگ که در حال کناره‌گیری از مقام دبیرکلی ناتو است، هم‌چنین افزود که این ائتلاف روابطش را با استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن تقویت خواهد کرد.

«مارک روته» نخست‌وزیر هلند روز چهارشنبه به‌عنوان دبیرکل بعدی ناتو تایید شد و در اول اکتبر این سمت را بر عهده خواهد گرفت. لازم به ذکر است که او به‌عنوان مدافع سرسخت اوکراین در جنگ با روسیه شناخته می‌شود.

خبر مرتبط
اقتصاد چین در سراشیبی افتاد/زنگ خطر برای دومین اقتصاد بزرگ جهان

اقتصادنیوز: طبق آمارهای منتشر شده جدید فعالیت تولید کارخانه‌ای در دومین اقتصاد بزرگ جهان برای دومین ماه متوالی کاهش یافته است.

استولتنبرگ در این مصاحبه با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم تاکید کرد: «ایالات متحده همچنان متحد قوی ناتو خواهد ماند و مهم نیست که چه کسی در انتخابات آتی پیروز خواهد شد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی