فعال اصولگرا: جناح‌های سیاسی نباید شکست خود را به گردن شورای نگهبان بیاندازند

کدخبر: ۶۵۹۰۷۶
اقتصادنیوز: فعال سیاسی اصولگرا با بیان این‌که «جناح‌های سیاسی نباید خطا یا شکست خود را به گردن شورای نگهبان بیندازند»، گفت: شورای نگهبان همواره براساس قانون عمل کرده است.
فعال اصولگرا: جناح‌های سیاسی نباید شکست خود را به گردن شورای نگهبان بیاندازند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدکاظم انبارلویی با اشاره به نقش شورای نگهبان در برگزرای انتخابات مشارکتی  و رقابتی اظهار کرد: شورای نگهبان براساس قانون وظیفه احراز صلاحیت نامزدها و نظارت بر روند اجرای انتخابات را دارد که این ماموریت خود را براساس مصلحت‌سنجی یا برخورد سلیقه‌ای انجام نمی‌دهد. در این انتخابات هم دیدیم که جناحی که همواره درباره نظارت استصوابی انتقاد داشت، دیگر اعتراض نکرد و با تجمیع نیروها و وحدت سازمانی خود از نامزدش در انتخابات حمایت کرد. اصولگرایان نیز با پنج نامزد در انتخابات حضور داشتند و یک انتخابات رقابتی برگزار شد و مشارکت هم قابل قبول بود.

وی با بیان این‌که «مردم آزادانه پای صندوق رای آمدند»، افزود: ادب و آداب مردم‌سالاری دینی حکم می‌کند پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات، رقبای فرد پیروز رای مردم را به رسیمت شناخته و به نامزد پیروز تبریک بگویند و با این اقدام، پایان فصل انتخابات را اعلام کرده و به رئیس‌جمهور منتخب کمک کنند.

خبر مرتبط
پشت پرده انتظارات شگفت‌انگیز و خلاف قانون از شورای نگهبان

عملکرد شورای نگهبان در انتخابات ریاست‌ جمهوری اخیر را دو گونه می‌توان تفسیر کرد.

این فعال سیاسی با انتقاد از برخی رفتارها پس از انتخابات خاطرنشان کرد: اصولگرایان اثبات کرده‌اند که  ادب و آداب مردم‌سالاری را رعایت می‌کنند اما اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ با این‌که فاصله دو نامزد ۱۰ میلیون بود، این ادب را رعایت نکردند. در مقابل اصولگرایان شکست در انتخابات حتی وقتی فاصله ۲ میلیون یا کمتر بوده است را پذیرفته‌اند البته برخی انتقادات به عملکرد شورای نگهبان در این دوره دیده شده است که من نمی‌دانم این انتقادات از چه زاویه‌ای است. شورای نگهبان همواره براساس قانون عمل کرده است.

انبارلویی خاطرنشان کرد: آن عده که الان ایراد می‌گیرند می‌توانستد با استفاده از عقلانیت سیاسی، در مورد یک نامزد به اجماع برسند و چه بسا با این کار پیروز انتخابات شوند نه این‌که خطا یا شکست خود را بر گردن شورای نگهبان بیندازند. نباید وقتی یک جناح پیروز می‌شود بگوید که همه امور انتخابات قانونی بوده اما وقتی شکست می خورد همه مسائل را  زیر سوال ببرد.

خبر مرتبط
درخواست مهم سخنگوی شورای نگهبان از مردم

اقتصادنیوز: سخنگوی شورای نگهبان از مردم خواست تا رای دادن خود را به ساعات انتهایی موکول نکنند.

وی در پایان گفت: انتخابات یک روش معین برای رسیدن به یک نتیجه نامعین است. وقتی کسی از قبل نامش مشخص شده باشد، دیگر نمی‌توان نام انتخابات بر آن روند گذاشت. ما در این انتخابات به دنیا نشان دادیم آزادترین دموکراسی را داریم و همه جریان‌ها با یکدیگر رقابت کردند و آقای پزشکیان پیروز شد و رقبا هم به او تبریک گفتند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی