کدخبر: ۳۷۲۳۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نفت و بورس صعود کردند، طلا و نقره ریزش +جدول

زلزله واکسن کرونا در بازارها /رکورد شکنی طلا در سقوط

اقتصادنیوز : وضعیت امروز بازارهای جهانی کمی تعدیل یافت و بازار‌هایی که صعود کرده بود کمی ریزش داشت در مقابل بازار‌هایی که سقوط کرده بودند بخشی از ضرر‌های خود را جبران کردند.

به گزارش اقتصادنیوز،  با انتشار خبر  آزمایش‎های بالینی واکسن بالقوه کرونا، بازار‌های جهانی دچار دگرگونی‌های عظیمی شدند که حتی تغییرات حاصل انتخابات را اندک جلوه داد. شوکی که به بازار‌ها وارد شد چشم‌انداز برخی بازار‌ها را نیز زیر سؤال برده است. 

این واکسن که توسط فایزر و بایونتک توسعه یافته و با ۹۰ درصد  کارآمدی گزارش شده است به بازار‌ها امید  داد وضعیت جهان بهبود یابد و کسب و کارها به وضعیت قبل از کرونا بازگردد. با این خبر بازارهایی که خاصیت پناهگاهی داشتند جذابیت خود را تا حدودی از دست دادند بازار‌ طلا و نقره که در چند روز گذشته به دلیل پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا بسیار صعودی بودند، شدیداً دچار سقوط شدند. 

از طرفی دیگر بازار‌ نفت و سهام صعودی شدند. شاخص دلار هم که در چند  روز گذشته با نتایج انتخابات آمریکا ریزش کرده بود، کمی بهبود یافت.

اما امروز وضعیت بازار کمی تعدیل یافت. بازار‌هایی که صعود کرده بود کمی ریزش کردند و بازار‌هایی که سقوط کرده بودند بخشی از ضرر‌های خود را جبران کردند.

بزرگترین سقوط طلا در 7 سال گذشته

در روز دوشنبه بازدهی طلا در بازار‌های جهانی که در طول هفته صعودی انتخابات از 1880 به 1960 دلار رسیده بود،  یک روزه به باد رفت. پناهگاه طلا که چشم‌اندازی بسیار صعودی داشت و تحلیل‌گران انتظار می‌دادند قیمت آن تا 2000 دلار افزایش یابد اکنون شدیداً ضربه دیده است. قیمت طلا با 110 دلار ریزش از بالاترین قیمت لحظه‌ای به پایین‌ترین آن و 88 دلار در بسته شدن بازار، شاهد یکی بزرگ‌ترین سقوط‌های تاریخ خود بود.

در واقع این سقوط قیمت بزرگترین سقوط از 15 آپریل 2013 ( ۲۶ فروردین ۱۳۹۲) بود. در آن تاریخ، قیمت اونس طلا 140 دلار در یک روز سقوط کرد. در واقع، سقوط روز دوشنبه، از سقوط 70 دلاری 19 اوت (29 مرداد) امسال هم که طلا را از کانال 2000 به پایین آورد، بیشتر بود. 

با این حال قیمت طلا که روز دوشنبه به 1854 دلار هم رسیده بود، در نیمروز سه‌شنبه کمی بهبود یافته است. قیمت هر اونس طلا در با 12 دلار افزایش اکنون به 1875 دلار رسیده است. 

نمودار طلا

نقره داغ شدن فلز براق

قیمت نقره نیز اگرچه سقوط شدیدی را تجربه کرد، این سقوط قیمت به اندازه 29 مرداد امسال آن نبود. با این حال قیمت هر اونس نقره به 2 دلار یا 8.5 درصد کاهش قیمت، تأثیری قابل توجه از خبر واکن گرفت. یکی از دلایلی که سقوط قیمت نقره که نوسان آن معمولاً دو برابر نوسانات طلا است، شاید این باشد که نقره کاربرد صنعتی بسیاری دارد. 50 درصد مصرف این فلز در صنعت است و درحالی که 10 درصد کاربر‌د طلا خارج از دنیای سرمایه و جواهرات است، 80 درصد نقره به تولید ناخالص داخلی گره خورده است.

قیمت نقره نیز که دیروز به 23.62 دلار رسیده بود امروز صبح به 24.1 دلار افزایش یافته است.

نمودار نقره

بهبود قیمت نفت با واکسن کرونا

نفت خام که دلیل کاهش قیمت آن در چند ماه گذشته شیوع ویروس کرونا بود، در نتیجه خبر توسعه واکس فابزر- بایونتک بسیار امیدوار شد. قیمت نفت خام در چند روز گذشته، اگرچه نوسان‌های نزولی داشت اما با این اتفاق، قیمت آن در روز دوشنبه نزدیک به 10 درصد افزایش یافت. قیمت نفت خام وست تگزاس و برنت به بالاترین حد خود در 20 روز گذشته رسیدند.

قیمت نفت خام اما امروز سه شنبه به سرمستی دیروز ادامه داد. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس 40.66 دلار و هر بشکه نفت خام برنت 42.93 دلار قیمت گذاری شد.

نفت خام

فایزر، داو را در نزدیکی سی هزار واحد قرار داد

بیشترین شاخص افزایشی سهام در آمریکا میانگین صنعتی داو جونز بود. این شاخص دیروز با 1400 واحد یا 4.5 درصد افزایش تا نزدیکی 30 هزار واحد پیش رفت اما در نهایت بر روی  29.2 هزار بسته شد. سقف 30 هزار واحد  این شاخص تا به حال فتح نشده است. شاخص اس‌اندپی 500 نیز با بیش از 100 واحد یا 2.8 درصد افزایش برای مدتی در بالای 3600 واحد قرار گرفت. 
این مطلب برایم مفید است
165 نفر این پست را پسندیده اند