کدخبر: ۱۰۲۴۲۰ لینک کوتاه

رکوردشکنی واردات نفت چین از ایران

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که چین در نیمه اول سال جاری میلادی، میزان قابل توجهی از نفت خام مورد نیاز خود را از ایران وارد کرد و در زمینه واردات نفت از ایران رکورد زد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، چین در اولین نیمه سال جاری میلادی در میان کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران، واردات نفت خام خود از ایران را افزایش داد و این میزان رکورد زد.

این افزایش واردات نفت خام در حالی صورت گرفته است که آمریکا در حالیکه در خصوص موضوع هسته‌ای با ایران وارد مذاکره‌ شده است، تلاش می‌کند همچنان فشارها بر تهران را حفظ کند.

اطلاعات گمرکی چین روز دوشنبه نشان داد که واردات نفت خام چین از ایران در اولین 6 ماهه سال 2014، 630 هزار بشکه در روز بوده است که 48 درصد بیش از میزان واردات نفت خام چین از ایران در همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی است.

طبق  گزارش خبرگزاری فارس، این میزان، بیشترین واردات نفت خام چین از ایران به حساب می‌آید. پییش از این هیچ‌گاه در این بازه زمانی، واردات نفت خام چین از ایران به این اندازه نبوده است. ایران در نیمه اول سال حدود 10 درصد از خرید نفت خام چین از کشورهای خارجی را تأمین کرده است.

بر اساس این گزارش، «مازیار حجتی» رئیس دفتر نمایندگی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران– چین اعلام کرد که معتقد است کاهش تحریم‌های آمریکا در افزایش واردات نفت چین از ایران تاثیر چشمگیری داشته است.