کدخبر: ۱۰۲۴۳۸ لینک کوتاه

افت طلای جهانی به دنبال تقویت دلار

قیمت جهانی طلا باز هم کاهش یافت و در سطح ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰ دلار مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بلومبرگ، با انتشار آمار و ارقام مربوط به اقتصاد آمریکا که موجب تقویت دلار و افزایش ارزش دارایی‌ها شد، سرمایه‌گذاران تقاضای خود را برای یک سرمایه‌گذاری جایگزین کاهش داده‌اند.

قیمت نقدی طلا، در ساعت 11:42 دقیقه به وقت سنگاپور 1307 دلار به ازای هر اونس بوده است. دیروز نیز طلا به قیمت 1306.42 دلار به ازای هر اونس معامله شده بود. قیمت این فلز گرانبها، از 1345.17 دلار به ازای هر اونس در 10 جولای، بالاترین قیمت از 19 مارس تا کنون، دائما در حال کاهش بوده است؛ این روند کاهشی در طول هفته گذشته نیز ادامه داشته است.

بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های دنیای اقتصاد منتشرکرده، آمار اقتصاد آمریکا حاکی ازافزایش میزان فروش خانه به بالاترین تعداد در 8 ماه گذشته بوده است، ضمن این‌که دلار آمریکا نیز به بالاترین سطح خود در 8 ماه گذشته در مقابل یورو رسیده و این امر سبب کاهش 0.5 درصدی در قیمت شمش طلا شد.

بر اساس یک گزارش آماری دیگر هزینه زندگی در ایالات متحده آمریکا در ماه ژوئن با سرعت کمتری افزایش یافته که موجب رونق سه روزه در بورس‌های آسیایی شد. سال گذشته بر مبنای این انتظارات که دولت آمریکا با بهبود شرایط اقتصادی محرک‌ها را کاهش خواهد داد و تورم نیز افزایش چندانی نخواهد داشت، قیمت طلا به میزان 28 درصد کاهش یافت تا پایانی بر یک دوره رونق 12 ساله رقم بخورد.

از ابتدای سال جاری به خاطر بحران اوکراین و همچنین مسائل موجود در خاورمیانه، در نتیجه افزایش تقاضا، قیمت طلا به میزان 8.8 درصد افزایش یافته است. در همین حال، اتحادیه اروپا نیز در پی سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در اوکراین، روسیه را تهدید کرد که دسترسی این کشور را به بازارهای سرمایه و همچنین تکنولوژی‌های دفاعی و انرژی‌های حساس را محدود خواهد کرد.ظ