کدخبر: ۱۰۵۷۵۰ لینک کوتاه

گزارش بانک جهانی برای سال ۲۰۱۴ نشان داد

برترین عملکرد لجستیکی جهان در آلمان

بانک جهانی شاخص عملکرد لجستیکی آلمان را برابر با ۴.۱۲ اعلام کرد و تاکید کرد که این کشور از نظر این شاخص در جایگاه اول دنیا قرار دارد. آمریکا نهمین و کانادا دوازدهمین کشور این رده بندی بانک جهانی است.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از بانک جهانی، در سال 2014 میلادی آلمان دارای بالاترین شاخص عملکرد لجستیکی بوده است. در این رده بندی که 160 کشور مورد مطالعه قرار گرفته اند و فاکتورهایی از قبیل گمرک، زیر ساختهای اقتصادی، حمل و نقل بین المللی، رقابت لجستیکی، رصد وضعیت بار در جریان انتقال به بازار مصرف و در نهایت زمان لازم برای انتقال کالا از محل تولید به بازار مصرف مد نظر قرار گرفته است کشورهای آلمان، هلند، بلژیک، انگلیس و سنگاپور به ترتیب در جایگاه اول تا پنجم قرار گرفته اند. در این رده بندی آمریکا جایگاه نهم و کانادا جایگاه دوازدهم را دارد و مالزی بیست و پنجمین کشور این فهرست است.

طبق گزارش سال 2014 میلادی امارات متحده عربی از نظر شاخص عملکرد لجستیکی در جایگاه 27 دنیا و چین و قطر به ترتیب در جایگاه‌های 28 و 29 قرار گرفته‌اند. ترکیه نیز سی امین کشور این فهرست است.

در رده بندی کشورهای دنیا از نظر شاخص عملکرد لجستیکی کشورهای کنگو، افغانستان و سومالی به ترتیب جایگاه 158 تا 160 را به خود اختصاص داده اند؛  در حالیکه یمن به عنوان یکصد و پنجاه و یکیمن کشور دنیا معرفی شده است.

بالاترین شاخص عملکرد لجستیکی در دنیا به کشور آلمان اختصاص دارد و این شاخص معادل 4.12 است؛ در حالی که کشور هلند دارای شاخصی برابر با 4.05 است و کشور بلژیک دارای شاخص 4.04 است. از طرف دیگر شاخص عملکرد لجستیکی در سومالی برابر با 1.77 و در افغانستان برابر با 2.07 است. کنگو دارای شاخصی برابر با 2.08 است.

در گزارش بانک جهانی اطلاعاتی در مورد وضعیت لجستیکی ایران ارایه نشده است و دلیل عدم حضور ایران در این رتبه بندی، نبودن اطلاعات کافی در مورد ایران در سال 2014 میلادی ذکر شده است.