کدخبر: ۱۱۰۷۲۴ لینک کوتاه

تحلیل بودجه ۴۰۰۰ میلیاردی آمریکا در تلویزیون بلومبرگ

فشار منتقدان روی بودجه دولت اوباما سیاسی است؟

«پیتر اورزاک» تحلیلگر اقتصادی و کارشناس میهمان در شورای روابط خارجی آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بلومبرگ در مورد ابعاد مختلف و انتقادهای وارد شده به لایحه بودجه ۴ هزار میلیارد دلاری دولت آمریکا که روز گذشته توسط باراک اوباما رونمایی شد، گفت‌وگو کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز «پیتر اورزاک» در مورد این انتقاد که بودجه پیشنهادی توسط دولت اوباما با هدف کنترل کردن عوامل افزایش دهنده بدهی های دولتی در این کشور تهیه نشده است، گفت: اقتصاد امریکا در پنج سال گذشته با بحرانهای زیادی مواجه بوده و حالا در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است. بعد از پیشنهاد شدن بودجه انتقادهایی از این مساله مطرح شد، ولی اغلب این انتقادها توسط نمایندگان حزب مخالف مطرح شده بود. به نظر می رسد انتقاد این  گروه به دلیل دیدگاههای متفاوت آنها است و باید مسایل سیاسی هم مد نظر قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: اما مساله مهمی که باعث کاهش هزینه های دولتی در این بودجه شده است را می توان کاهش هزینه های بهداشتی در امریکا دانست که این طرح در ابتدای دوره انتخابات اوباما با عنوان medicare معرفی شد و هزینه زیادی را به بودجه تحمیل می کرد. هفته گذشته رسما اعلام شد که دولت بودجه اختصاص یافته به هزینه های بهداشتی را کاهش داده است. هزینه های بهداشتی بزرگ‌ترین بخش از بودجه دولت را به خود اختصاص داده است و کاهش هزینه های دولتی می تواند کمک بزرگی در جهت کاهش هزینه های دولتی باشد.

از طرف دیگر دولت طرح افزایش مالیات بر سرمایه را در کشور ارایه داده است که برخی به این طرح انتقاد دارند ولی پیتر اورزاک در این مورد گفت که هم اکنون هم مالیات بر دارایی و سرمایه در امریکا وجود دارد و مهم نرخ مالیات است. هم اکنون دولت افزایش محدودی در نرخ مالیات ایجاد کرده است و به نظر می رسد افزایش نرخ مالیات بتواند کمک زیادی به اقتصاد کشور کند. دولت اوباما طرح افزایش مالیات بر سرمایه گذاریهای خارجی را نیز اعلام کرده و دلیل این مساله را هم استفاده از منابع مالی کشور در خارج از مرزها دانسته است.

لایحه پیشنهادی بودجه اوباما از تغییر اولویت های وی در بودجه سال آینده خبر می دهد که پیشتر بر کاهش کسری بودجه و مبارزه با فقر متمرکز بود. جمهوری خواهان که از بابت رشد ناچیز اقتصادی آمریکا بعد از رکود بزرگ در سال های 2007 تا 2009 نگران اند، نیز خواستار کاهش فقر هستند اما در همان حال بر کاهش نقش دولت در اقتصاد اصرار می کنند.

ˈپائول رایانˈ رییس کمیسیون بودجه مجلس نمایندگان و یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016میلادی، گفت: دولت در این بودجه مبارزه با فقر را در نظر نداشته است. لایحه بودجه اوباما افزایش اعتبار مالیاتی حاصل از درآمد را در نظر دارد، اعتبار مالیاتی حاصل از درآمد اقدامی برای فقرزدایی است که هدف آن کمک به ترغیب آمریکایی های کم درآمد است. این تغییر، برنامه را برای پوشش حدود 13 میلیون و 500 هزار آمریکایی گسترش می دهد.

توسعه این برنامه از نظر مالی که 60 میلیارد دلار هزینه در بر دارد با کاهش معافیت های مالیاتی صاحبان شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری انجام می پذیرد. اوباما از مدت ها قبل خواستار لغو معافیت های مالیاتی بوده است؛ اما انتظار نمی رود کنگره در سال جاری از تصحیح روند دریافت مالیات ها حمایت کند. در حالیکه کاخ سفید موضوع کسری بودجه را کم اهمیت دانسته و در تدوین بودجه نیز به آن توجه نکرده است، تحلیلگران بودجه در کنگره هشدار داده اند تصویر درازمدت بودجه در آمریکا به دلیل روند پیری جمعیت و افزایش هزینه های بهداشت و درمان و تامین اجتماعی تاریک است.