کدخبر: ۱۲۰۹۲۶ لینک کوتاه

«بلومبرگ» دلایل طولانی‌شدن مذاکرات را تحلیل کرد

دعوای یونان بر سر جزئیات است؛ چیزهایی مثل شیر و پاستا

مهول سریواستاوا، گزارشگر «بلومبرگ» و توماس میلر، مدیرعامل شرکت «International Executive Service Corps» و سفیر سابق آمریکا در یونان، طی گفت‌وگویی در این شبکه تلویزیونی به گزارش آخرین روند مذاکرات و تحلیل شرایط کنونی و آینده یونان پرداختند.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ یونان بر سر افزایش مدت برنامه آزادسازی کمک مالی تا 5 ماه، قبل از رسیدن تاریخ انقضای برنامه جاری در 30 ژوئن توافق نکرده و علت آن را نامناسب بودن منابع تأمین مالی اعلام کرده است.

مهول سریواستاوا در تلویزیون بلومبرگ، جدیدترین وضعیت گفت‌وگوها را این‌گونه توصیف کرد: آخرین اخبار حاکی از آن است که یونانی‌ها رسماً پیشنهاد وام‌دهندگان را رد کرده‌اند. اما باید توجه داشت که این به منزله اتمام مذاکرات نیست. مذاکرات فنی ادامه پیدا می‌کنند و روز شنبه نیز ادامه دارد و ما امیدواریم پیش از سه‌شنبه آینده، یونان و طرف مقابلش به توافق برسند.

تام میلر، سفیر اسبق آمریکا در یونان، با توجه به اینکه در دقیقه 90 بازی بین یونان و بستانکارانش هستیم، درباره احتمال رسیدن به توافق اظهار کرد: در حال حاضر به اوج ماجرا رسیده‌ایم و ناگزیر باید اتفاقی بیفتد؛ اما ماجرا کش پیدا می‌کند. به نظر من این روند باز هم طولانی‌تر خواهد شد چرا که هنوز تفاوت‌های اساسی بین طرفین وجود دارد.

میلر با تأکید بر آنکه نمی‌توان این تفاوت‌ها را دست کم گرفت، افزود: هر کدام از طرفین باید به نهادهای متبوع و قدرتمندی پاسخگو باشند. بنابراین تنها مسئله دستیابی به توافق نیست، بلکه توافقی است که نهادهای مربوطه را راضی کند.

با توجه به اینکه الکسیس سیپراس،‌ از ابتدای دوران نخست وزیری‌اش سعی داشته خواسته‌های یونان را به گوش وام‌دهندگان برساند، اما در این نقطه از مذاکرات به نظر می‌رسد چنین چیزی دور از دسترس خواهد بود. توماس میلر در این بازه تصریح کرد: به عقیده من هنوز چیزی قطعی نیست. دو عامل در این میان هست که به طور قطع با هم ناسازگارند. 80 درصد یونانی‌ها خواستار ماندن در حوزه یورو هستند که رقم بسیار بزرگی است. اما از سوی دیگر احتمالاً همین تعداد مردم دوست ندارند دوران ریاضت اقتصادی ادامه یابد.

وی افزود: یکی از نکات کلیدی این است که سیپراس باید به سراغ نهادهای مؤسس مورد نظر برود و به آنها بگوید کمی از بدهی 175 درصدی تولید ناخالص داخلی خود را جبران کرده است، اما تروئیکا حاضر به امضای هیچ توافقی نیست تا زمانیکه درباره مفاد پایه توافق صورت گیرد.

گزارشگر بلومبرگ با اشاره به عنوان گزارش خود «شیر و پاستا سرنوشت یونان را تعیین می‌کند»، توضیح داد: اگر به مسائلی که مورد گفت‌وگو است توجه کنیم، متوجه می‌شویم مسائل واقعاً مهمی از قبیل ریاضت، مسئولیت ملی و بازنشستگی مطرح است، اما اگر به عمق ماجرا دقیق شویم، می‌بینیم بر سر مسائل خیلی ریزتر مانند مالیات بر ارزش افزوده بلیت سینما یا اینکه مواد غذایی فرآوری شده یا نشده مالیات یکسان دارند و غیره، ناسازگاری وجود دارد.

سرویستاوا تأکید کرد: بعد از اینکه هر توافقی صورت گرفت، آقای سیپراس باید به نهادهای یونان و مردم بگوید که مجبوریم پول بیشتری برای شیر یا پاستا بپردازیم. این واقعیت زندگی در یونان بعد از امضای توافق است که شامل ابعاد متفاوتی می‌شود.

توماس میلر با توجه به اینکه امکان دارد توافقی صورت نگیرد، درباره پیامدهای آن گفت: بعید می‌دانم کسی به طور قطع از پیامدهای آن خبر داشته باشد. به نظرم چندین سناریو وجود دارد، از عواقب فجیع گرفته تا نسخه‌های ملایم‌تر. نکته جالب این است که طرفین بر سر مبلغی حدود 2 میلیارد یورو اختلاف جدل می‌کنند که چنانچه به توافق نرسند، عوارض جانبی و پیامدهای آن ممکن است چندین برابر آن باشد.