کدخبر: ۱۲۱۱۴۷ لینک کوتاه

کدام کشورها بیشتر در معرض عواقب ورشکستگی یونان هستند؟

فرار یونان از بازپرداخت بدهی‌هایش به بستانکاران بین‌المللی، قطعا بازارهای جهان را دچار شوک می‌کند؛ هرچند تبعات ناشی از این شوک نسبت به سال ۲۰۱۰ میلادی کاهش یافته است. کشورهایی که بیشترین کمک‌های مالی را به یونان کرده‌اند، بیش از سایرین در معرض عواقب ورشکستگی این کشور هستند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، با تعطیلی کامل بازارهای یونان در روز دوشنبه، بازارهای اروپایی نیز ضربه سختی را متحمل شدند. بااین‌حال، به رغم سلاخی بازارها، ناتوانی یونان در بازپرداخت بدهی‌هایش، بر نظام‌های مالی جهان تاثیری جزئی خواهد داشت. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد نسبت به آخرین باری که این کشور به شکل خطرناکی در شرف ورشکستگی و ناتوانی در پرداخت بدهی‌هایش بود، یعنی سال 2010، تبعات ناشی از این اتفاق کاهش چشمگیری داشته‌است.

به‌گزارش بخش مالی سی‌ان‌ان، بنابر اعلام بانک تسویه‌ بین‌الملل، بانک‌های خارجی تا پایان سال 2014، بیش از 46 میلیارد دلار به بانک‌های یونان کمک کرده‌اند که این رقم در سال 2010 میلادی 300 میلیارد دلار بوده‌است. بنابراین، از آنجاکه هیچ‌یک از بانک‌های جهان بخش قابل توجهی از این بدهی‌ها را طلب ندارند، بنابراین هیچ‌کدام از بستانکاران از فروپاشی بانک‌های یونان ضربه مهلکی نخواهند خورد.

بااین‌حال، در میان تمامی بستانکاران بین‌المللی یونان، بانک‌های آلمان، آمریکا و بریتانیا بیش از سایرین در معرض خطرات ناشی از خروج احتمالی یونان از یورو و عدم بازپرداخت بدهی‌های این کشور قرار دارند. بستانکاران آلمانی حدود 13 میلیارد و 200 میلیون دلار و بانک‌های آمریکا و انگلیس نیز هر یک حدود 12 میلیارد دلار از این مطالبات را از دولت یونان طلبکار هستند.

درحالی‌که بسیاری از سرمایه گذاران بین‌المللی از مدتها قبل راه خود را از یونان جدا کرده‌اند، مدیران برخی صندوق‌های مالی و اعتباری بر سر قراردادن شروط سخت برای تزریق پول به بانک‌های یونان به اجماع رسیده‌اند. این سرمایه‌گذاران احتمالا بزرگ‌ترین بازندگان اتفاقات یونان خواهند بود. بزرگ‌ترین بانک‌های یونان نیز شاهد از بین رفتن ارزش خود در بازار بوده‌اند به طوری‌که امسال و تا اینجای کار سهام بانک پیرائوس 57 درصد، بانک آلفا 29 درصد و یوروبانک 22 درصد ارزش خود را در بازار از دست داده‌اند.

درصورتی‌که یونان در پرداخت بدهی‌های سرسام‌آور خود ناکام شود، مالیات دهندگان سایر کشورهای عضو حوزه یورو از این اتفاق ضربه جدی خواهند خورد چراکه بیشتر بدهی‌های دولت یونان متعلق به سایر کشورهای عضو یورو است. این کشورها تاکنون 142 میلیارد دلار در قالب بسته‌های نجات، به یونان کمک کرده‌اند. تمام کشورهای عضو حوزه یورو در اعطای این بسته‌های نجات مالی دخیل بوده‌اند که آلمان با 27 درصد بیشترین سهم را داشته‌است. همچنین، 53 میلیارد یورو دیگر در قالب توافقات دوجانبه به یونان اعطا شده‌است.