کدخبر: ۱۲۱۸۵۸ لینک کوتاه

به‌دنبال یک‌سال افت در میزان صادرات صورت گرفت

بازنگری کره‌جنوبی در سیاست‌های صادراتی

کاهش صادرات کره‌جنوبی در طول یک‌سال گذشته، باعث شده این کشور دست به بازنگری در سیاست‌های صادراتی خود بزند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، میزان صادرات کالاهای ساخت کره جنوبی در تمام طول سال کاهش یافته که این مساله می‌تواند ناشی از افزایش روش‌های پیچیده‌ای باشد که شرکت‌های چینی به دلیل تضعیف ین در قبال شرکت‌های رقیب ژاپنی درپیش گرفته‌اند.

به‌گزارش بلومبرگ، با حرکت صعودی تولیدکنندگان چینی در زنجیره ارزش، آنها رقابت خود را در بازارهای جهانی با کمپانی‌های کره‌ای افزایش می‌دهند و واردات قطعات و کالاهای واسطه‌ای که حدود دو سوم صادرات کره به بزرگ‌ترین همسایه‌اش محسوب می‌شود را کاهش داده‌اند. این اتفاق برای سیاستگذاران کره‌جنوبی یک نگرانی جدی محسوب می شود؛ چراکه چین بزرگ‌ترین بازار صادرات و فروش محصولات این کشور است و درآمدهای صادراتی کره به چین حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد.

درهمین راستا، دولت کره روزپنجشنبه از «بسته حمایتی صادرات» رونمایی کرد که این بسته با هدف کمک به مشاغل و بازکردن کانال‌هایی برای فروش کالاهای مصرفی بیشتر به چین ارائه شده‌است. همچنین، در قالب این بسته به شرکتها و کارخانه‌هایی که از تغییرات ارزی در بازارهای جهانی متضرر شده‌اند، کمک‌های مالی اعطا می‌شود. این بسته حمایتی طبق وعده ماه آوریل سئول مبنی بر ارائه بیمه مبادلات تجاری، حمایت‌های بازاری و کمک به کمپانی‌های خرد برای اتصال با شرکت‌های تجارت الکترونیک چینی راه‌اندازی شده‌است.

«پارک این جون»، معاون وزیر تجارت کره در امور سیاست‌های صنعتی می‌گوید: چین امروز دیگر تنها یک کارخانه بزرگ تولیدی در جهان نیست؛ بلکه به یک بازار تجاری تبدیل شده که تاثیر فراوانی نیز بر صادرات کره‌جنوبی دارد.

اداره ترویج سرمایه گذاری تجاری کره (Kotra) برآورد کرده در سال 2014 میلادی، 68 درصد از فروش محصولات کره به چین را کالاهای واسطه‌ای تشکیل داده‌اند؛ درحالی‌که محصولات مصرفی تنها چهار درصد از حجم فروش محصولات کره به چین را به خود اختصاص داده‌است.

موج صادرات محصولات آرایشی به چین
همچنین موفقیت کره‌جنوبی در فروش محصولات و لوازم آرایشی در چین نشان‌دهنده ظرفیت بالا در رشد برخی محصولات است. «چونگ هوان وو»، یک محقق در اداره Kotra با بیان این مطلب افزود: طبق آمارهای جمع‌آوری شده ازسوی این اداره، سال گذشته فروش محصولات آرایشی و بهداشتی کره‌ای در چین با 94 درصد افزایش به 494 میلیون دلار رسید.

در ماه آوریل وزارت تجارت کره فهرستی از کالاهای صادراتی به چین منتشر کرد که در آن محصولاتی از دستگاه‌های تصفیه هوا تا جاروبرقی‌های اتوماتیک به‌چشم می‌خورد. حجم صادرات کره‌جنوبی در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته 1.8 درصد کاهش یافته که این کاهش به دنبال کاهش 11 درصدی در ماه می رخ داده‌است. دولت کره پیش‌بینی کرد میزان فروش محصولات کره‌ای به چین امسال 1.5 درصد و حجم واردات از این کشور 7 درصد افت کند.

خلاء تکنولوژی
در سال 2014، خلا تکنولوژی و فن‌آوری میان کره جنوبی و چین از 2.4 درصد در سال 2012 به 1.8 درصد کاهش یافت. کمپانی تولید تلفن‌های هوشمند «شیائومی» چین سال گذشته توانست کمپانی سامسونگ را پشت سر بگذارد. این کمپانی همچنین قصد دارد فروش محصولات خود را در برزیل آغاز کند. این درحالی است که ساسمونگ درحال حاضر یکی از رقیبان جدی شیائومی در بازارهای برزیل محسوب می‌شود.

علاوه‌بر تغییرات جدی در چین و تغییرات جدی در بازارهای ارزی، کندی رشد اقتصادی جهان نیز مزید بر علت شده تا حجم صادرات کره کاهش یابد. بانک جهانی در ماه ژوئن پیش‌بینی خود از چشم‌انداز توسعه اقتصادی جهان را از سه‌درصد برآورد شده در ماه ژانويه به 2.8 درصد کاهش داد.

«چانگ جائه چول»، اقتصاددان کره‌ای شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی سی‌تی‌گروپ می‌گوید: ارز تنها یکی از عوامل متعددی است که بر صادرات کره‌جنوبی تاثیر گذاشته است. با تلاش چین برای کاهش فرآیندهای تجاری، افزایش تولید کالاها و به تبع آن افزایش صادرات و کندی رشد اقتصاد جهان، یک الگوی جدید ایجاد شده که ممکن است دیگر شاهد حجم صادراتی که درگذشته وجود داشت، نباشیم.