کدخبر: ۱۲۱۹۹۳ لینک کوتاه

تحلیل‌گر ارشد جی‌پی مورگان:

پیشی‌ گرفتن رشد اقتصادی هند از چین نتیجه قواعد طبیعی اقتصاد است

جهانگیر عزیز، رئیس بخش پژوهشی اقتصاد بازار آسیا در شرکت «جی‌پی‌مورگان» با حضور در شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» به مقایسه رشد اقتصادی دو اقتصاد نوظهور آسیایی و جهت‌گیری بازارهای هند و چین پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، جهانگیر عزیز در گفت‌وگو با سی‌ان‌بی‌سی اظهار کرد: رشد 6.9 درصدی اقتصاد چین فعلاً خوب است با این حال من ترجیح می‌دهم در هند سرمایه‌گذاری کنم. وی افزود: شاید این میانگین سالیانه نشان دهد که وضع چین مناسب است اما با در نظر گرفتن سه ماهه اول در می‌یابیم که رشدشان تنها 5.3 درصد بود.

عزیز در مورد اینکه آیا رشد 6.9 درصدی برای چین خوب است یا نه، افزود: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد جهان و البته صادرات این کشور که با مقدار مورد نظر دولت چین تفاوت زیادی دارد، باید گفت که 6.9 درصد عدد بسیار بسیار خوبی است.

مجری «سی‌ان‌بی‌سی» خاطر نشان کرد که این روزها باب شده اقتصاد هند و چین را با هم مقایسه می‌کنند و معتقدند رشد هند سریع‌تر است و علتش هم این است که آنها روش محاسبه تولید ناخالص داخلی را تغییر داده‌‌اند. جهانگیر عزیز در پاسخ تصریح کرد: به طور قطع صحبت‌های زیادی درباره شیوه جدید هند برای محاسبه تولید ناخالص داخلی وجود دارد، اما حتی اگر کسی به این ارقام اعتقاد نداشته باشد، چین یک اقتصاد 10 تریلیون دلاری و هند اقتصاد 2 تریلیون دلاری است.

وی افزود: رشد اقتصاد 10 تریلیون دلاری بر طبق قوانین طبیعی اقتصاد باید کند شود و این‌طور هم شده است و از طرفی اقتصاد دو تریلیون دلاری اگر اصلاحات درستی انجام داده باشد، باید رشد سریع‌تری داشته باشد.

مجری از عزیز پرسید که اگر یک دلار داشته باشد، ترجیح می‌دهد آن را در بازار چین خرج کند یا هند؟ وی در جواب گفت: ترجیح می‌دهم سرمایه‌گذاری را بین دو بازار تقسیم کنم، اما اگر مجبور شوم یکی را انتخاب کنم، با توجه به اتفاقاتی که در دو سه هفته اخیر برای بازار چین افتاده، بازار هند را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنم.

تحلیل‌گر ارشد «جی‌پی مورگان» با اشاره به رکود بازار چین در هفته‌های اخیر تصریح کرد: به عقیده من بازار اکنون آرام است، اما فراموش نکنیم در حال حاضر بیش از 43 درصد شرکت‌های ثبت شده در بازار معامله نمی‌کنند. بنابراین این ثبات در بازار نمی‌تواند به خوبی نشان دهد که بعد از شروع کار این کارخانه‌ها چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

وی تأکید کرد: به نظر من این بازار آثاری در دیگر بازارهای چین و یا خارج از کشور ندارد، ولی اگر با شروع معامله کارخانه‌های متوقف فعلی، شاهد 10 تا 15 درصد کاهش باشیم، آن‌گاه دیگر جای نگرانی وجود دارد.