کدخبر: ۱۲۲۰۷۰ لینک کوتاه

بحران مالی؛ کالای جدید صادراتی چین به جهان

چین، اقتصاد جهان را به زیر می‌کشد؟

کم‌کم باید کفش‌ها، اسباب‌بازی‌ها و سایر اقلام صادراتی چین را فراموش کنیم؛ چراکه این کشور کالای جدیدی را به جهانیان صادر می‌کند؛ بحران مالی!

به‌گزارش اقتصادنیوز، «روچیر شارما»، رییس بخش بازارهای نوظهور در موسسه مدیریت سرمایه گذاری مورگان استنلی پیش‌بینی کرد: ادامه روند کندی رشد اقتصاد چین در سال‌های آتی ممکن است رشد اقتصادی جهان را به پایین‌تر از دو درصد برساند که این نرخ رشد معادل رکود اقتصادی جهان است. بدین ترتیب، این نخستین رکود جهانی طی 50 سال اخیر است که بدون دخالت انقباض اقتصادی ایالات متحده رخ می‌دهد.

شرما که 25 میلیارد دلار دارایی را تحت مدیریت خود دارد می‌گوید: بحران بعدی اقتصادی جهان ساخت چین خواهد بود. وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی بل.مبرگ گفت: طی چند سال آینده، چین احتمالا به بزرگترین منشا بی‌ثباتی اقتصاد جهان بدل خواهد شد.

به‌گزارش بلومبرگ، درحالی‌که رشد اقتصادی چین رو به کندی است، تاثیر این کشور به‌عنوان دومین اقتصاد قدرتمند جهان درحال افزایش است. چین سال گذشته 38 درصد رشد اقتصادی کل جهان را به‌خود اختصاص داد که طبق اعلام مورگان استنلی، این رقم در سال 2010 میلادی 23 درصد بوده‌است. این کشور بزرگترین وارد کننده مس، آلومینیوم و پنبه است که از برزیل تا آفریقای جنوبی، کشورهای بسیاری را به‌عنوان بزرگترین شرکای تجاری خود می‌بیند.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) هفته گذشته پیش‌بینی خود از نرخ چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان را از 3.5 درصد در ماه آوریل، به 3.3 درصد کاهش داد.

وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری چین
با افزایش مشکلات چین برای کاهش بدهی‌هایش، آهنگ رشد اقتصاد این کشور بازهم کند خواهد شد. شرما با بیان این مطلب افزود: تنها 0.2 درصد کندی رشد اقتصادی کافیست تا اقتصاد جهان وارد بحران شود. حجم توسعه جهانی اقتصاد که توسط بازار نرخ برابری ارزی سنجیده می‌شود، طی 5 دوره مختلف طی 50 سال اخیر، به کمتر از دو درصد سقوط کرده که جدیدترین مورد آن به سال 2009-2008 می‌رسد. نکته جالب این اتفاقات این است که تمامی بحران‌های پیشین اقتصادی جهان با انقباض اقتصاد آمریکا توام شده‌اند.

شرما می‌گوید: من از ورود به بازارهای سهام بورس چین و کشورهایی نظیر برزیل، روسیه و کره جنوبی، که برای رشد خود وابسته به این کشور هستند اجتناب می‌کنم. شرما درعوض از کمپانی‌های شرق اروپا و کشورهای کوچکتر آسیایی نظیر فیلیپین، ویتنام و پاکستان استقبال می‌کند.

بازار ملتهب
بازار سهام 6800 میلیارد دلاری چین طی هفته‌های اخیر، و پس از یک سال پر رونق، حالا سرمایه‌گذاران بین‌المللی را به جوش و خروش وا داشته است. شاخص مرکب اسعار شانگهای طی تنها چهار هفته پس از هشتم ژوئن، بیش از 30 درصد سقوط کرد. حتی دخالت قابل‌توجه دولت برای سرپا نگه داشتن بازار سهام هم نتوانست اعتماد را به این بازار ملتهب بازگرداند. دولت هفته پیش سهامداران را به‌مدت 6 ماه از فروش سهمشان منع کرد و به بیش از نیمی از شرکت‌های فهرست شده اجازه داد تمام مبادلات خود را به‌حالت تعلیق درآورند.

سقوط بازار سهام برخی باورهای قدیمی سهامداران مبنی براینکه مقامات چین قدرت کافی در کنترل بازارها و اقتصاد دارند را به‌چالش کشیده و معتقدند دولت هرزمان که بخواهد می‌تواند به اهداف خود در بازارها دست‌یابد. به‌گفته شرما، آنچه که هفته پیش در چین رخ داد، از این لحاظ بسیار مهم است که برای نخستین بار نشانه‌هایی مبنی بر غیرقابل کنترل بودن وضعیت اقتصادی چین به چشم می‌خورد و لطمه‌ای که به اعتماد سرمایه‌گذاران خورده مدتی پابرجا خواهد ماند.