کدخبر: ۱۲۳۵۲۷ لینک کوتاه

در تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» بررسی شد

مقصر اصلی سقوط بورس چین کیست؟

مارک تینکر، رئیس بخش آسیایی مؤسسه «آکسا فراملینگتون» با حضور در شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» به تحلیل دلایل سقوط بورس چین پرداخت و تلاش کرد این موضوع را از حیث سیاستگذاری بازار چین ارزیابی کند.

به گزارش اقتصادنیوز، مارک تینکر به تلویزیون سی‌ان‌بی‌سی گفت: با توجه به اینکه دولت پکن نیز تا حدودی در قبال قیمت پایین سهام در بازار چین مسئول است، اما مقامات این کار را با نیت خیر انجام دادند تا بازار چین را به یک «بازار کاملاً پیشرفته» تبدیل کنند.

تیکر تأکید کرد: عقیده من بر خلاف بسیاری است که فکر می‌کنند چین افت قیمت‌های بازار را مهندسی کرده است تا همه را جذب کند. اگر تصمیم‌گیری مقامات را طی 2 سال اخیر زیر نظر بگیریم، می‌بینیم که در واقع برعکس این بوده است و آنها تلاش داشتند یک بازار «کاملاً پیشرفته» بسازند. برای مثال در ماه ژانویه اعلام کردند که به مدت سه ماه از حاشیه سود خبری نیست.

وی ادامه داد: البته این اقدام به تشکیل صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری حمایتی (Umbrella Fund) منجر شد و اهرم مالی از یک نوع به نوع دیگر تبدیل شد و پس از آن دولت در ماه آوریل مصمم شد صندوق‌های سرمایه‌گذاری حمایتی را ببندد؛ اما اهرم مالی باز هم به سمت دیگری رفت.

تینکر با اشاره به اینکه تصور می‌شد یوآن به هر حال به شاخص MSCI خواهد پیوست و مشکلات بازار حل خواهد شد، افزود: فکر می‌کنم دولت در اقدامات خیرخواهانه‌اش کمی زیاده روی کرد.

مجری «سی‌ان‌بی‌سی» خاطرنشان کرد: «فروش اسنقراضی» که به نظر می‌رسد بورس چین سعی دارد آن را جا بیندازد، تأثیر چندانی در بهبود بازار ندارد.

مارک تینکر در این رابطه تصریح کرد: اتفاقی که هفته گذشته در بازار چین افتاد، مثال بارز «فیبوناچی اصلاحی» است. تخمین زده شده بود که سهام در طیف 3500 تا 4500 واحد معامله خواهد شد و تا روز جمعه بازار در یک سوم بالایی این طیف کار می‌کرد. اما بعد از آن در روز دوشنبه در تالارهای گفتگو شایعه‌هایی به راه افتاد مبنی بر اینکه دولت می‌خواهد حمایت از بازار را متوقف کند.

سطوح فیبوناچی یکی از ابزارهای رایج در تحلیل تکنیکال محسوب می شوند. معامله‌گران اغلب از سطوح فیبوناچی برای پیش‌بینی زمان احتمالی بازگشت قیمت‌ها و تخمین هدف‌های قیمتی استفاده می‌کنند. به همین دلیل، سطوح فیبوناچی معمولا بعد از یک افزایش یا کاهش قابل‌توجه قیمت‌ها ترسیم می‌شوند.

تینکر تأکید کرد که رواج شایعه در بازار موجب ترس می‌شود و هر معامله‌گر یا سرمایه‌گذاری حق دارد به این بازار وارد نشود. وی در کل نتیجه‌گیری کرد دخالت دولت در بازار و تلاش برای تحت کنترل در آوردن امور تأثیر بسیاری در آشفتگی اوضاع داشته است.

رئیس بخش آسیایی مؤسسه «آکسا فراملینگتون» گفت: دولت چین سعی دارد در بلندمدت یک بازار مالی عمیق و پرپول بسازد، نه اینکه معامله‌های روزانه بازار را مهندسی کند. فکر می‌کنم مشکل نیز همین‌جا باشد. زیرا بازار چین، جدید و نسبتاً نابالغ است. درحالی‌که اقتصاد توسعه یافته، اما بازار هنوز در حال توسعه است.