کدخبر: ۱۲۴۵۲۳ لینک کوتاه

تحلیل‌گران «بلومبرگ» بررسی کردند

غول‌های تکنولوژی چگونه با کندی اقتصاد چین کنار می‌آیند؟

سایمون میل، رئیس بخش سرمایه آسیایی موسسه کارگزاری «آیرباخ گریسون» و کارل ریکادونا از تحلیل‌گران «بلومبرگ» در یک برنامه تلویزیونی در این شبکه به گفت‌وگو درباره تاثیر کندی اقتصاد چین بر بازار شرکت‌های تکنولوژی پرداختند.

به گزارش اقتصادنیوز، اخیراً صحبت‌های بسیاری درباره شرکت‌های مختلف چینی در حوزه‌های متفاوت و در خطر بودن آنها به خاطر شرایط کنونی بازار سهام این کشور مطرح شده است. در حوزه تکنولوژی نیز شرکت‌های چینی از قبیل علی‌بابا (Alibaba) مورد بررسی‌های متعدد قرار گرفته‌اند. اما کارل ریکادونا در تلویزیون بلومبرگ درباره خطراتی صحبت می‌کند که شرکت‌های خارجی را تهدید می‌کنند.

ریکادونا می‌گوید: این شرکت‌ها در واقع باید نگران باشند، زیرا معلوم نیست ارزش یوآن تا کجا کاهش یابد و البته به نوع شرکت نیز بستگی دارد که وابسته به بازار فروش باشد یا خیر. تولیدکنندگانی که مقیم سرزمین اصلی چین هستند، در بازار جهانی بسیار رقابتی‌تر خواهند بود و وضع کنونی چین می‌تواند برایشان خبر خوبی باشد.

وی افزود: دلیل کلیدی اینکه چین اجازه داده‌ ارزش یوآن کاهش پیدا کند، تحریک صادرات است. اما از سوی دیگر هم شرکت‌های تکنولوژی و هم دیگرانی که با چین کار می‌کنند، با کاهش درآمد مواجه خواهند شد.

مجری «بلومبرگ» با اشاره به شرکت‌های تکنولوژی از قبیل گوگل، توییتر و فیس‌بوک که به خاطر قوانین دولت چین در این کشور ممنوع هستند، از سایمون میل درباره نگرانی‌ شرکت‌های بزرگ و جهانی دیگر پرسید.

میل اظهار کرد: به نظر می‌رسد برای شرکت‌هایی از قبیل «اپل» و «کوآلکام» بازار چین اهمیت زیادی داشته باشد. حدود 27 درصد از درآمد و 60 درصد نرخ رشد درآمد «اپل» در اختیار چین است. با در نظر گرفتن قیمت فروش آیفون در چین و کاهش ارزش یوآن، می‌بینیم سود حاصل از فروش هر آیفون حدود 30 دلار کاهش یافته است. حال اپل چطور می‌خواهد این ضرر را جبران کند؟

سایمون میل ادامه داد: یکی از راه‌ها این است که اپل قیمت آیفون را افزایش دهد اما آیفون همین حالا نیز در صدر بازار قرار دارد و رقبای سرسختی در بازار چین دارد. یکی دیگر از مشکلات اپل این است که رشد اقتصادی کند شده است و مصرف کنندگان کالاهای لوکس کاهش پیدا کرده‌اند.

 به گفته میل قیمت گوشی‌های اپل در چین در بازه 900 تا 1200 دلار قرار دارد که آنها را تبدیل به کالاهای لوکس می‌کند و اگرچه تا اینجای کار بازار فروش در پکن و شانگهای خوب بوده است، اما اپل برای فروش گوشی‌های گران‌قیمتش در چین به مشکل برخواهد خورد.

مجری «بلومبرگ» اشاره کرد: در حال حاضر بیش از یک چهارم سود اپل از چین تأمین می‌شود و با توجه به اینکه بازار گوشی‌های همراه هوشمند (Smart Phone) در چین اشباع شده و قیمت آیفون نیز 300 دلار گرانتر است، به نظر می‌رسد تقاضای گوشی‌های آیفون در چین کاهش یابد.

کارل ریکادونا در این رابطه تصریح کرد: این موضوع به دو عامل بستگی دارد، یکی پیشرفت اقتصادی چین است که با در نظر گرفتن مداخله‌های شدید دولت در بازار سرمایه به نظر می‌رسد رو به رشد باشد. عامل دیگر این است که کاهش ارزش یوآن تا کجا ادامه یابد.

ریکادونا پایین‌ترین سطحی که یوآن ممکن است تنزل پیدا کند را بیشتر از 4 درصد توصیف کرد: در قیاس با کشورهای دیگر نظیر مکزیک، کانادا و ژاپن و ... که با هدف تقویت صادرات ارزش پولشان را کاهش دادند، کاهش یوآن چین ناچیز بوده است.

سایمون میل هم درباره ارزش یوآن، گفت: از نظر من این کاهش در بلند مدت به نفع یوآن خواهد بود چرا که انگیزه دولت چین از افزایش انعطاف‌پذیری یوآن این است که واحد پولی کشور را برای عضویت در ارز ذخیره جهانی آماده کند.

به گفته میل در بلند مدت این اتفاق ممکن است به افزایش ارزش یوآن و دارایی‌های یوآن منجر شود.