کدخبر: ۱۲۷۴۹۸ لینک کوتاه

روندهایی که پس از افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو باید مراقب آنها بود

دیر یا زود شاهد نخستین افزایش نرخ بهره ازسوی فدرال‌رزرو، در دوران پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ خواهیم بود. در چنین شرایطی، باید روندهایی که به‌دنبال این افزایش نرخ بهره رخ می‌دهد را مورد توجه قرار داد.

به‌گزارش اقتصادنیوز، بازارهای مالی در طول ماه سپتامبر در بلاتکلیفی محض بودند که آیا بالاخره فدرال‌رزرو، برای نخستین بار پس از رکود بزرگ سال 2008، افزایش نرخ بهره را عملی می‌کند یا خیر؟ اما درنهایت، بانک مرکزی آمریکا با این توجیه که ریسک‌ها و بی‌ثباتی در اقتصاد جهان بالاست، فعلا از تصمیم خود صرف‌نظر کرد. حال به نظر می‌رسد افزایش نرخ بهره نهایتا در نشست ماه دسامبر کمیته بازار آزاد فدرال عملی شود. بنابراین، انتظار همچنان ادامه دارد و زمان بیشتری به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا به تمام احتمالات و اتفاقات پس از افزایش نرخ بهره فکر کنند. اما تحلیلگران، پنج اتفاق را پیش‌بینی می‌کنند که توجه و دقت به آن خالی از ارزش نیست.

به‌گزارش پایگاه اینترنتی فول، میان کندی رشد اقتصادی چین و افت قیمت کالاهای اساسی، بازارهای نوظهور شاهد موفقیت قابل توجهی بوده‌اند. این مساله به‌خوبی در بازار مبادلات خارجی قابل مشاهده است که در آن نرخ برابری ارزها در برابر دلار به‌حدی افت کرده که از سال 2002 تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم.

اما یک عامل دیگر هم وجود دارد که تحلیلگران و اقتصاددانان درباره آن نگران هستند و آن‌هم تاثیر احتمالی افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکاست. در ماه جاری، بانک جهانی گزارشی 71 صفحه‌ای با عنوان «چرخه انقباضی نرخ بهره آمریکا؛ سوار بر امواج آرام یا آب‌های پرتلاطم؟» منتشر کرد که در آن نویسندگان وقتی صحبت از بدترین سناریوی ممکن می‌شود، حرف خود را نخورده و خیلی رک درباره تبعات این اقدام فدرال‌رزرو سخن گفته‌اند.

این افزایش نرخ بهره می‌تواند معادل اقتصادی یک تزریق مالی باشد. در واقع، برخی از بازارهای نوظهور و بانک‌های مرکزی علنا فدرال‌رزرو را وادار کرده‌اند تا زودتر از اینکه دیر شود، برای پایان دادن به این بی‌ثباتی‌ها اقدامی اساسی کند. امروزه، خطراتی که بازارهای نوظهور را دربر گرفته، بسیار گسترده است اما این خطرات می‌توانند در بلندمدت به یک فرصت پیشرفت تبدیل شوند.

درحالی‌که بیشترین انتظارات از افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک متوجه بازار املاک در آمریکاست، تصور بر این است که نگرانی اصلی این باشد که فعالیت‌های ادغام و تملک (M&A) با شروع افزایش نرخ بهره، متوقف شوند.

بااین‌حال، اگر نرخ‌های بهره افزایش یابند، این مساله می‌تواند دسترسی به سرمایه‌های ارزان‌قیمتی را که برای تکمیل تعهدات لازم است، قطع کند. گرچه افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره نمی‌تواند برای فعالیت‌های ادغام و تملک رقم قابل‌توجهی باشد، اما وقتی در سال‌های پیش‌رو به سمت افزایش یک تا دو درصدی پیش‌رویم، آن‌وقت شاهد تحلیل رفتن فعالیت‌های ادغام و تملک خواهیم بود. این برای صنایعی که به فعالیت‌های M&A وابسته هستند، می‌تواند مشکل آفرین باشد.

به‌هرحال اتفاقات بسیاری در کوتاه مدت خواهند افتاد که از آن جمله می‌توان به سقوط ارزش اوراق قرضه اشاره کرد. این اتفاق همچنین می‌تواند روی سود برخی سهام تاثیر بگذارد.

برای شروع افزایش نرخ بهره، فدرال‌رزرو تضمین کرده که این افزایش نرخ، به آرامی و طی چندسال و تنها بر پایه شرایط اقتصادی صورت بگیرد. دوم اینکه، از آنجاکه نرخ بهره در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد، لذا اقتصاد آمریکا باید توانایی جذب این افزایش را با کمترین تاثیر روی قیمت ملک و فروش خودرو داشته باشد.

نرخ‌های بهره طی 35 سال اخیر روند نزولی داشته اما به‌زودی روند صعودی خود را آغاز می‌کنند و رفته‌رفته افزایش می‌یابند. بنابراین بسیاری از ما نباید خیلی به آن توجه کنیم؛ چراکه این افزایش نرخ بهره تنها زمانی رخ خواهد داد که اقتصاد و چشم‌انداز رشد اقتصادی در سطح معقول و قدرتمندی باقی بماند.

به‌محض افزایش نرخ بهره، بسیاری از سرمایه گذاران بلافاصله متوجه می‌شوند که سرمایه ‌آنها در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترك و صندوق‌های مبادلاتی، ارزش خود را از دست خواهد داد. دلیل آن این است که وقتی نرخ بهره افزایش می‌یابد، قیمت اوراق قرضه کنونی کاهش می‌یابد زیرا اوراق قرضه منتشر شده جدید در بازار اعتبارات، نرخ بهره بیشتری را خواهند داشت که این از محبوبیت اوراق قرضه‌ قدیمی می‌کاهد.

همچنین، انتظار می‌رود که افزایش نرخ بهره، قیمت کوتاه‌مدت سهام پربازده‌ را به دو دلیل عمده کاهش دهد: نخستین دلیل این است که این بخش از سرمایه‌گذاری به دلیل اینکه پس از سال‌ها نرخ بهره نزدیک صفر، حالا این سرمایه‌گذاری‌ها بازده قابل توجهی خواهند داشت، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. دوم اینکه، این‌گونه سهام یک تجارت مبتنی بر سرمایه‌ هستند به‌خصوص اینکه این سرمایه‌گذاری‌ها تنها بخش کوچکی از بازده خود را حفظ کرده و درعوض سود بیشتری را عاید سرمایه‌گذار می‌کنند.