کدخبر: ۱۲۸۸۹۹ لینک کوتاه

مسئول تخصیص دارایی آسیایی «یو.بی.اس» پاسخ می‌دهد

سرمایه‌گذاری در چین بهتر است یا هند؟

آدریان زورکر، رئیس بخش تخصیص دارایی آسیا در شرکت مدیریت دارایی «یو.بی.اس»، با حضور در شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» درباره چشم‌انداز بازارهای آسیایی و هوشمندانه‌ترین استراتژی برای انتخاب نقطه هدف سرمایه‌گذاری از میان چین یا هند صحبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، آدریان زورکر در گفت‌وگو با تلویزیون با اشاره به داده‌های اقتصادی چین که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که اعداد و ارقام تقریباً در سطحی بودند که ما انتظار داشتیم. بخش کارخانجات هنوز ضعیف است و شرکت‌های برای ایجاد وجه نقد مشکل دارند و می‌توان آن را در شاخص قیمت تولیدکننده دید.

مجری «بلومبرگ» خاطرنشان کرد که شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) چین به مدت 43 ماه کاهشی مانده است و در ماه سپتامبر 5.9 درصد در مقیاس سالانه کاهش داشته و به ترس مردم دامن زده است.

زورکر در این خصوص گفت:‌ اقتصاد چین اکنون به کالاهای کمتری نیاز دارد و مشخصاً در این بخش تولید مازاد وجود دارد. اما باید این موضوع را به یادآوری کنیم که چین در واقع یک اقتصاد با دو انشعاب است، یعنی اگرچه حوزه کارخانجات ضعیف عمل کرده، اما طرف مصرف‌‌ و خدمات بازده خیلی خوبی داشته است.

آدریان زورکر اشاره کرد که رشد درآمد شرکت «نایک» در سال جاری در چین، حدود 30 درصد بوده است و شرکت «اپل» نیز وضع خوبی دارد. در کل طرف مصرف خوب است و حتی می‌توان گفت در ابعاد جهانی هم همین‌طور است. داده‌های مربوط به تولید بسیار ضعیف هستند و در برخی نواحی حتی علائم رکود دیده می‌شود.

مجری «بلومبرگ» با توجه به اظهارات زورکر، از او پرسید که چرا شرکت متبوعش هنوز نسبت به آسیا و چین بدبین است؟

رئیس بخش تخصیص دارایی آسیایی «یو.بی.اس» پاسخ داد: ما ترجیح می‌دهیم در بازارهای سرمایه‌ای نظیر اروپا یا ژاپن فعالیت کنیم زیرا در این موارد از حمایت روشن بانک‌های مرکزی برخوردار هستیم. برای مثال پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی ژاپن تا پایان ماه جاری، محرک‌های اقتصادی را تمدید کند. درحالی‌که در این قسمت آسیا و به خصوص در چین، تولید مازاد و کاهش رشد اقتصادی وجود دارد.

او افزود: در نتیجه این‌ها، رشد درآمد کاملاً متوسط و حتی رو به منفی است.

بسیاری از کارشناسان همواره درباره نیاز به اصلاحات ساختاری در چین و جنوب شرق آسیا صحبت کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که اگر این کشورهای می‌خواهند به مرحله بعد نردبان اقتصادی صعود کنند، اقدامات اصلاحی ضروری است. در این میان برخی کشورها از جمله فیلیپین و هند در این راستا اقداماتی انجام داده‌اند.

زورکر در این خصوص تصریح کرد: هند یکی از بازارهای محبوب است و ما از ابتدای سال نسبت به آن‌هاخوش‌بین بوده‌ایم. آن‌ها اصلاحاتی انجام داده‌اند و ما نیز در بازار، از حمایت سیاستی برخوردار هستیم. ماه گذشته نرخ بهره نیم درصد کاهش یافت. اصلاحات در حال انجام است و برخی از آن‌ها زودتر و برخی با کمی تأخیر انجام گرفته است.

او همچنین تأکید کرد که چین در مسیر درستی قرار دارد. آن‌ها می‌خواهند در اقتصاد تعادل ایجاد کنند و این کار را نیز خیلی خوب انجام می‌دهند. در حال حاضر می‌بینیم که قصد ایجاد محرک در بازار را دارند اما می‌خواهند اول عدم تعادلی را که از اشباع تولید ناشی شده، بهبود ببخشند.

به گفته زورکر چین در فروش و مالیات خودرو قیمت را پایین آورده و پس از اینکه چهار ماه رشد منفی داشتیم، در ماه سپتامبر داده‌های اقتصادی پیشرفت کرده بود. بنابراین اگرچه در مسیر مناسب قرار دارند، اما سطح پیشروی آن با متفاوت است.