کدخبر: ۱۲۹۸۷۴ لینک کوتاه

مروری بر مهم‌ترین تحولات امروز اقتصاد جهان

۵ رویداد تاثیرگذار بر بازارهای جهانی چه بود؟

فرا رسیدن روز تصمیم‌گیری فدرال‌رزرو، سقوط بازار سهام چین و معرفی مدیر اجرایی جدید بانک بارکلیز، بخشی از موضوعاتی است که امروز معامله‌گران در بازارهای جهانی در مورد آن صحبت می‌کردند.

به گزارش اقتصادنیوز‌، بلومبرگ از تاثیرگذارترین خبرهای امروز (28اکتبر 2015) روی بازار جهانی خلاصه‌ای جمع‌آوری کرده که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

تصمیم فدرال‌رزرو
در ساعت 2 بعد از ظهر به وقت ایالات متحده فدرال رزرو تصمیم خود را درمورد نرخ بهره در ماه اکتبر اعلام خواهد کرد. بازارها شانس افزایش نرخ بهره را در روز جاری تنها 4 درصد می‌دانند. با این وجود تمامی توجهات به بیانیه فدرال رزرو معطوف است که آیا بانک مرکزی تصمیمی برای افزایش نرخ بهره در گزینه های خود دارد یا خیر. با این وجود عملا شانسی برای افزایش نرخ بهره در امروز متصور نمی شود. همچنین در نشست فدرال رزرو احتمالا مناظرات شدیدی در مورد رشد اقتصادی آمریکا و چشم انداز تورمی صورت خواهد گرفت. 

سقوط بازار سهام چین
شاخص کامپوزیت شانگهای چین با افت 1.7 درصدی مواجه شد و شاخص شرکتی هانگ سنگ در هنگ کنگ افت 1.5 درصدی داشت که بیشترین افت آن در ماه جاری بوده است. 96 درصد از شرکتهای حاضر در بازار شانگهای سودی کمتر از انتظار در گزارش سه ماهه سوم خود داشتند که باعث فشار بر روی ارزش بازار سهام شد. 

معرفی مدیر اجرایی جدید بانک بارکلیز
جس استیلی،‌ رئیس سابق بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان، از یکم دسامبر بعنوان مدیر اجرایی بانک بارکلیز شروع به کار خواهد کرد. استیلی اعلام کرد که در پی تکمیل تحولات لازم برای تبدیل بانک سرمایه‌گذاری به مدل کم هزینه تر خواهد بود. سهام این بانک در بورس لندن بعد از بازیابی نسبت به افت شدید اوایل روز در پایان با 0.3 درصد کاهش به کار خود خاتمه داد. 

افت 4.9 درصدی بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان
صندوق ثروت ملی نروژ اعلام کرد که با افت 4.9 درصدی در سه‌ماهه سوم، بیشترین ضرر خود را در چهار سال اخیر تجربه کرده است. این صندوق 860 میلیارد دلاری مجبور شد تا 60 درصد از دارایی خود را در بازار سهام نگه دارد که باعث ضربه زدن به سهام این صندوق در بازارهای درحال ظهور و چین شد. 

نورثروپ برنده قرارداد بمب افکن غول پیکر
یک قرارداد 80 میلیارد دلاری موفقیت آمیز، که باعث شد تا شرکت نورثروپ مسئول تاسیس بمب افکن دور برد نیروی هوایی آمریکا شود. ریچارد آبولافیا، تحلیلگر گروه مشاوره تیل از این قرار داد به عنوان « تحول شرکت نورثروپ گرومان» یاد کرد. بر اثر این قرارداد، سهام این شرکت در بازار 8 درصد رشد داشت.