کدخبر: ۱۳۳۶۰۱ لینک کوتاه

در نشست ویژه اقتصادی دولت اعلام شد

چراغ سبز چین به محرک‌های پولی بیشتر

مقامات چین روز گذشته، پس از نشست ویژه ارزیابی شرایط اقتصادی این کشور، نسبت به اجرای بسته‌های محرک پولی بیشتر اعلام آمادگی کردند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، مقامات چین روز گذشته و پس از نشست ویژه ارزیابی شرایط اقتصادی این کشور از برداشتن گام‌های بیشتر برای پشتیبانی از رشد، شامل گسترش بودجه و تحریک بازار مسکن، جهت کند کردن روند نزولی اقتصادی این کشور خبر دادند.

به‌گزارش بلومبرگ، در بیانیه پایانی نشست اقتصادی دولت چین آمده، سیاست‌های پولی باید انعطاف‌پذیرتر باشد و سیاست‌های مالی نیز باید همراه با فرصت‌سازی مقامات کشور برای ایجاد بسترهای اصلاحات ساختاری، شکل موثرتری به خود بگیرد.

درحالی‌که مقامات چین بارها بر اجرای اصلاحات ساختاری تاکید ورزیده‌ و مانع افزایش وابستگی این کشور به اعتبارات شده‌اند، اظهارنظرهای رسمی درباره وضعیت اقتصاد کلان این کشور حاکی از نگرانی نسبت به کندی بیش از حد توسعه اقتصادی چین است. در این نشست همچنین نرخ رشد هدف سالانه دولت تعیین می‌شود که «شی جین‌پینگ»، رییس‌جمهور این کشور تاکید کرده که اقتصاد چین باید نرخ رشد دست‌کم 6.5 درصدی را حفظ کند.

خبرگزاری دولتی چین، شینهوآ، اهم موارد مطرح شده در نشست اقتصادی دولت را منتشر کرده است. بنابر تصمیمات گرفته شده، دولت چین قصد دارد در سال 2016 میلادی، گام‌های بیشتری را در جهت مقابله با ریسک‌های مالی و مهار موثر خطر بدهی‌های دولتی بردارد.

از سایر تصمیمات مهم در این نشست می‌توان به ترویج گسترده کارآفرینی و نوآوری و ادامه اجرای سیاست‌های مبتنی بر نوآوری، کاهش فقر از طریق ثبت مشخصات جمعیت فقیر و ارائه کمک به آنها اشاره کرد.

مقامات دولت چین همچنین افزایش حمایت خود از کمپانی‌ها برای ارتقای سطح فن‌آوری و تجهیزات آنها و همینطور کاهش بدهی‌ این شرکتها از طریق سیاست‌های پولی خلاقانه اعلام کردند.

ارتقای تولید محصولات کشاورزی برای حصول اطمینان از امنیت غذایی و رشد ثابت درآمد کشاورزان از طریق مدرن‌سازی شرایط زیرساختی جهت افزایش ظرفیت و کیفیت محصولات کشاورزی نیز از تصمیماتی بود که در این نشست درباره آن بحث و تبادل‌نظر شد.