کدخبر: ۱۳۳۷۲۸ لینک کوتاه

لس‌آنجلس‌تایمز ارائه داد

۷ پیش‌بینی در مورد اقتصاد چین در سال ۲۰۱۶

سرمایه‌گذاران و اقتصاددانان در مورد اقتصاد جهانی در مورد سال ۲۰۱۶ خوش‌بینی اندکی دارند که عمدتا ناشی از نگرانی‌های آنان در مورد عملکرد اقتصادی چین است.

به گزارش اقتصادنیوز، سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) انتظار دارد که سال آینده روند بهتری نسبت به سال جاری داشته باشد، با این حال این سازمان پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی جهان در سال 2016 از 3.6 درصد به 3.3 درصد کاهش داده است. سازمان «کنفرانس برد» بسیار بدبین‌تر بوده و رشد سال آینده را 2.8 درصد پیش‌بینی کرد. چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا یک دلیل برای این تجدیدنظر بوده است. «کنفرانس برد» از چین به عنوان یکی از اصلی‌ترین مشکلات در پیش‌بینی سال 2016 نام برده است.

بعد از یک دهه رشد ناشی از صادرات و سرمایه‌گذاری، اقتصاد چین در حال کندشدن است. تولید ناخالص داخلی این کشور امسال کمتر از 7 درصد رشد کرده است. چین شاهد نوسان بزرگی در بازار سهام خود در سال 2015 بوده، یوان با افت ارزش مواجه شده، صادرات و واردات سقوط کرده و وام‌های غیراجرایی این کشور نیز در حال افزایش است. 

لس‌آنجلس تایمز در مورد اقتصاد چین در سال 2016 این‌گونه پیش‌بینی می‌کند:
 
سال 2016 سال پرنوسان
در 5 سال اخیر، دولت چین در تلاش بوده تا رشد اقتصادی را در محدوده 7 تا 8 درصد نگاه دارد. برنامه‌های محرک برای مدت کوتاهی کار کرد. ولی بعد از مشکلات ظرفیت مازاد و حباب مسکن، رهبران چین از نیاز برای تغییر خبر دادند. سرمایه‌گذاران مجددا به خرید سهام مشتاق شدند و بسیاری از آنها معتقدند که بازار در سال 2016 سقوط خواهد کرد یا ثابت باقی خواهد ماند.

میزان فروش مسکن در سال آینده تا 10 درصد می‌تواند کاهش یابد، بر اساس بررسی شرکت سرمایه‌گذاری CLSA معادل 68 درصد از مصرف کنندگان برنامه‌ای برای خرید املاک در سال 2016 ندارند.  اقتصاد در نیمه اول سال آینده نسبتا ضعیف خواهد بود و ما معتقدیم که اقتصاد در اوایل سال 2017 به ثبات خواهد رسید.

ضعیف شدن واحد پولی 
داغ‌ترین موضوع برای سرمایه‌گذاران خارجی این‌ است که آیا یوآن مستهلک خواهد شد؟ چین یک نقشه واضح برای یوآن دارد.‌ علاوه بر تثبیت این واحد پولی در سبد حق برداشت مخصوص صندوق بین‌المللی پول، افتتاح حساب سرمایه و تبدیل پذیری یوآن، اهداف صریح چین بین سال‌های 2016 و 2020 خواهد بود.

با این حال ناظران بازار ارز به تحولات یورو چشم دوخته‌اند. اروپا بزرگترین شریک تجاری چین بوده و پکن می‌خواهد صادراتش همچنان پرطرفدار باشد. یورو در سال آینده 6 درصد تضعیف خواهد شد و چین نیز برای رقابت‌پذیری یوآن، احتمالا روندی مشابه را دنبال خواهد کرد.

اعتماد مصرف‌کننده
به گزارش اقتصادنیوز، مصرف‌کنندگان چینی نسبت به سال‌های‌ قبل از خوش‌بینی کمتری برخوردار هستند، ولی آنها هنوز بدبین نشده‌اند. بررسی CLSA از مصرف‌کنندگان چینی نشان می‌دهد که آنها بر این تصورند که شرایط کسب‌وکار در سال 2016 نسبتا بهتر خواهد شد.

با وجود کندی اقتصاد، مصرف‌کنندگان چینی همچنان می‌خواهند پول بیشتری خرج کنند. هزینه بیشتر آنها موجب ارتقای برندها خواهد شد. سفر اولویت نخست بوده و اغلب مردم برنامه‌های سفر برای خود دارند. مقصد اصلی چینی‌ها کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور است و اروپا و تایلند نیز از محبوبیت ویژه‌ای نزد چینی‌ها برخوردار است.
خودرو و لوازم آن، آموزش و بیمه، اصلی‌ترین خواسته‌های مصرف‌کنندگان چینی بوده است.

اینترنت به عنوان یک نقطه عطف
سرمایه‌گذاران باید منتظر رشد بیشتر شرکت‌های بزرگ اینترنتی چین باشند. شرکت‌هایی نظیر علی‌بابا،‌ بایدو، ‌JD، و Tencent‌ همگی جایی در بازارهای آمریکا باز کرده‌اند. اینترنت همواره یکی از بخش‌های جذاب بوده و در حال حاضر در زمره سیاست‌های ملی قرار دارد.

برای اولین بار، استراتژی اقتصادی چین با محوریت اینترنت در حال شکل‌گیری است. در سال 2016، دولت در نظر دارد در حدود 180 میلیارد دلار برای ارتقا شبکه‌های 4G و پهنای باند هزینه کند. انتظار می‌رود در سال 2016، ارزش معاملات الکترونی نیز با رشدی 64 درصدی نسبت به سال 2014 به 3.5 هزار میلیارد دلار برسد.
 
آغاز اوج‌گیری ماکائو
ماکائو به واسطه جنبش ضد فساد ملی در یک سال و نیم گذشته در وحشت به سر می‌برد. به نظر می‌رسد سرکوب در سال 2016 نیز ادامه داشته باشد و مانع از رشد اقتصادی ماکائو در چند سال آینده شود.

اما موضع دولت نسبت به صنعت شرط‌بندی در حال نرم شدن است و به نظر می‌رسد درآمد این صنعت در نیمه اول سال 2016 بعد از کاهش ماهانه متوالی از ژوئن 2014،‌ به رشد مثبت بازگردد. 
 
تاثیر محدود سیاست دو فرزندی
چین در ماه اکتبر اعلام کرد که به سیاست تک‌فرزندی پایان داده است. این موضوع می‌تواند موجب تقویت هزینه‌های مصرف کننده و کمک به تقویت نیروی کار چین شود. با این حالCLSA اعتقاد دارد که دولت در مورد این پیش‌بینی که این سیاست منجر به تولد سالانه 3.4 میلیون نوزاد در 5 سال آینده شود با اعتماد به نفس بیش از حد عمل کرده است. تغییرات این سیاست بسیار کم و بسیار دیر خواهد بود. 

یک کمربند یک جاده
«یک کمربند،‌ یک جاده» که با نام اختصاری «OBOR» نیز شناخته می‌شود استراتژی توسعه جدیدی که در سال 2015 توسط چین ابداع شد اجازه اتصال اقتصاد این کشور را به کشورهای اوراسیا می‌دهد تا به توسعه زیرساخت‌های این کشورها کمک کند. این ابداع همچنین به صادرات چین نیز کمک خواهد کرد.

سال 2016 سال بزرگی برای OBOR خواهد بود چرا که سه موسسه اصلی سرمایه‌گذار در این پروژه‌ها (صندوق مالی جاده ابریشم، بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا و بانک توسعه نو) در سال 2016 در حالت عملیاتی کامل خواهند بود.