کدخبر: ۱۳۵۶۴۲ لینک کوتاه

اداره آمار چین تایید کرد

ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۵ سال اخیر چین رقم خورد

اداره ملی آمار چین امروز، نرخ تولید ناخالص داخلی این کشور را برای سال ۲۰۱۵ میلادی، رسما منتشر کرد که طبق پیش‌بینی‌ها، کندترین رشد اقتصادی چین در طول ۲۵ سال اخیر به ثبت رسید.

به‌گزارش اقتصادنیوز، اداره ملی آمار چین امروز اعلام کرد: نرخ تولید ناخالص داخلی چین برای سال 2015 میلادی، 6.9 درصد بوده است. این رقم همسو با برآوردهای اکثریت اقتصاددانانی است که در نظرسنجی‌های بخش مالی سی‌ان‌ان شرکت کرده بودند.

به‌گزارش بخش مالی سی‌ان‌ان، بدین ترتیب، با اعلام رسمی نرخ رشد 6.9 درصدی، کندترین رشد اقتصادی دومین اقتصاد قدرتمند جهان در ربع قرن اخیر رقم خورد. این نرخ، فاصله فاحشی با رشد قابل‌توجه چین و نرخ GDP دورقمی است که این کشور طی دهه اخیر با آن خو گرفته بود. با اینحال، این رقم همچنان مطابق با نرخ رشد 7 درصدی هدف است که ازسوی دولت چین تعیین شده است.

در سه ماهه چهارم سال 2015، اقتصاد چین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 6.8 درصد رشد کرده است. این رقم، از پیش‌بینی‌ 6.9 درصدی اقتصاددانان از رشد تولید ناخالص داخلی چین برای سه‌ ماهه آخر سال پایین‌تر و حتی از بدترین روزهای بحران اقتصادی سال 2009، ضعیف‌تر است.

سرعت رشد و توسعه دومین اقتصاد قدرتمند جهان، پس از سالها افزایش قابل توجه و غیرقابل مهار، هم‌اکنون رو به کندی است. دولت چین نیز تلاش می‌کند تا موتور رشد اقتصادی این کشور را از رشد مبتنی بر تولید و سرمایه‌گذاری بدهی‌آفرین، به سمت اقتصاد مبتنی بر بخش خدمات و مصرف تغییر دهد.

ازسوی دیگر، وضعیت نامعلوم و بی ثبات اقتصاد چین که یکی از پیشرانه‌های اصلی اقتصاد جهان محسوب می‌شود، اخیرا سبب آشفتگی بازارهای جهانی نیز شده است چراکه این کشور دیگر مانند سابق مشتری شماره یک مواد خام نظیر نفت نیست و این مساله سبب اشباع بازارهای جهانی از نفت و زیان کشورهای صادرکننده شده است. همچنین، ارزش پول ملی این کشور، یعنی یوآن نیز در برابر دلار افت کرده است.

اما با این حال، به نظر نمی‌رسد که انتشار آمارهای امروز بتواند سرمایه‌گذاران را دچار مشکل کند. شاخص کامپوزیت که مهمترین شاخص بازار بورس چین محسوب می‌شود، در مبادلات صبح امروز بدون تغییر بوده و بالاتر از 3.2 درصد بسته شد.

پیش‌بینی ‌می‌شود آمارهای رسمی از رشد اقتصادی چین طی سالهای آتی بازهم کاهش یابد که «شی جین‌پینگ»، رییس جمهور چین از این وضعیت با عنوان معیار جدید و طبیعی اقتصاد چین یاد می‌کند.

همچنین، اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی بخش مالی سی‌ان‌ان، برای سال 2016 پیش‌بینی می‌کنند که رشد اقتصادی چین 6.5 درصد خواهد بود. این همان نرخی است که مقامات ارشد چین معتقدند برای محقق شدن اهداف دولت برای دوبرابر کردن حجم اقتصاد چین نسبت به سال 2010 میلادی و رساندن آن به 12 تریلیون دلار تا سال 2020، لازم است.