کدخبر: ۱۳۵۸۶۵ لینک کوتاه

موسسه مالی و مطالعات اقتصادی «مارکیت» گزارش داد

سقوط همزمان تورم و رشد بخش خصوصی در حوزه یورو

موسسه مالی و مطالعات اقتصادی «مارکیت» روز گذشته اعلام کرد: رشد بخش خصوصی در ابتدای سال‌ جاری بیش از انتظارات پیشین افت کرده؛ ضمن اینکه انتظارات از تورم بلند‌مدت نیز به پایین‌ترین سطح خود از فوریه ۲۰۱۵ تاکنون رسیده است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، موسسه «مارکیت»، روز گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد: میزان پیش‌بینی‌ها از تورم بلندمدت در حوزه یورو، روز گذشته به پایین‌ترین سطح خود از فوریه 2015، یعنی درست قبل از آغاز برنامه خرید دارایی‌های بانک مرکزی اروپا (ECB) و یک روز بعد از آنکه این نهاد در ماه مارس از افزایش برنامه خرید اوراق قرضه (تسهیل کمّی) خبر داده، رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش‌بینی پنج‌سال به پنج‌سال تورم نقطه‌به‌نقطه، در بازارهای یورو، به 1.5621 سقوط کرده است. این رقم، 0.25 درصد پایین‌تر از نرخ تورم اوایل ماه دسامبر 2015 است که مسیر قیمت نفت، انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران را کاهش داد.

موسسه مارکیت همچنین اعلام کرد: رشد بخش خصوصی در حوزه یورو، در آغاز سال جدید میلادی بیش از انتظارات گذشته کند شده و به پایین‌ترین سطح خود در 11 ماه گذشته رسیده است. این اتفاق، به دنبال کندی رشد در هر دو بخش خدمات و تولید رخ داده است.

شاخص کامپوزیت مدیران خرید (PMI) که هر دو بخش خدمات و تولید را دربر می‌گیرد، از 54.3 در ماه دسامبر، هم‌اکنون به 53.5 سقوط کرده و این درحالی است که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند این شاخص با کاهش نسبی به 54.2 افت کند. شاخص PMI بالای 50 نشان دهنده رشد و پایین 50 نشان دهنده انقباض اقتصادی است.

به‌گزارش آرتی‌تی، همچنین، افت شاخص PMI تولید از 53.2 به 52.3، همچنین بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی اقتصاددانان است که این شاخص را 53 برآورد می‌کردند. شاخص PMI خدمات نیز از 54.2 به 53.6 افت کرده که این افت درست برخلاف ثباتی است که اقتصاددانان به دنبال آن هستند. قرائت از این شاخص نشان می‌دهد که شاخص فوق در پایین‌ترین سطح یک سال اخیر قرار دارد.

با این حال، به رغم رشد بسیار کند، میزان اعتماد درمشاغل بخش خصوصی افزایش یافته و میزان اشتغال نیز به لطف پشتیبانی از مشاغل نیمه‌ تمام، در بالاترین سطح 4 سال و نیم اخیر خود نگاه داشته شده است. همچنین، به دلیل افت قیمت نفت، شرکت‌های بیشتری هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند.