کدخبر: ۱۳۵۸۷۷ لینک کوتاه

بلومبرگ گزارش داد

هفته پرنوسان بازارهای جهانی به‌روایت ۴ نمودار

ترس و پس از آن یک تسکین، گریبانگیر بازارهای این هفته بود که اعصاب سرمایه‌گذاران را مورد آزمایش قرار داد. مشکل چیز جدیدی نیست، نگرانی‌ها در مورد کندی اقتصاد جهانی به محوریت چین، فروپاشی قیمت نفت و پایان حمایت فدرال‌رزرو منجر به سقوط بازارهای سهام شد.

به گزارش اقتصادنیوز، بلومبرگ با ارائه چهار نمودار اتفاقات هفته گذشته بازارهای جهانی را مرور کرد:
کندتر شدن سرعت رشد اقتصادی چین چشم‌انداز تقاضا را از سوی بزرگترین مصرف‌کننده کالاهای اساسی دنیا با سوال مواجه کرده است. عرضه بیش از تقاضا که منجر به سقوط قیمت نفت شده بود به عنوان بدترین پیامد بازارهای فلزات، معادن و صنایع انرژی را نیز دچار مشکلات اساسی کرد. سقوط شاخص MSCI تمام کشورهای جهان نشانگر وضعیت نابسامان بازار سهام جهانی است.
با شدت گرفتن نوسانات، نشانه‌هایی از تثبیت وحشت در میان تمام دارایی‌ها ایجاد شد. در اواخر هفته، رشد ایجاد شده  (خط‌‌ آبی تیره در بالای نمودار) در بازارهای جهانی باعث کاهش نگرانی ها شد و VIX یا همان شاخص ترس، از بالاترین سطح خود در ماه سپتامبر سقوط کرد.
روز پنج‌شنبه و با اعلام ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا مبنی بر اعمال محرک‌های اقتصادی بیشتر در ماه مارس، اوضاع بهتر شد. سرمایه‌گذاران از این اظهارات سرمست شده و شاخص استاکس اروپا بیشترین رشد دو روزه خود را از سال 2011 تجربه کرد.
علی رغم هفته‌ی پرنوسان، تحلیلگران انتظار دارند که حتی با کاهش حمایت فدرال‌رزرو از بازارها، شاخص استاندارد‌اندپورز به صعود خود از روز چهارشنبه ادامه دهد. تحلیل‌گران اروپایی نیز بر این عقیدهاند که در پایان سال شاخص منطقه‌ای 18 درصد بالاتر از مقدار کنونی به کار خود خاتمه دهد.