کدخبر: ۱۳۸۶۲۵ لینک کوتاه

جدیدترین پیش‌بینی «کیپلینگر»:

نرخ بهره آمریکا در پایان سال افزایش می‌یابد

پایگاه اینترنتی کیپلینگر در جدیدترین پیش‌بینی خود از افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا اعلام کرد: نرخ‌های بهره چند ماه پایین مانده اما در انتهای سال ۲۰۱۶ مجددا افزایش خواهد یافت.

به‌گزارش اقتصادنیوز، به‌نقل از پایگاه اینترنتی کیپلینگر، به نظر می‌رسد دوره کاهش‌های اخیر در نرخ‌های بلندمدت به سر آمده باشد اما احتمالا نرخ‌های بهره باید در نیمه نخست سال برای مدت بیشتری در پایین‌ترین سطح خود (نرخ بهره اوراق قرضه با موعد سررسید 10 ساله کمتر از 2 درصد) باقی بماند که این مساله تا پیش از زمان احتمالی افزایش مجدد نرخ‌های بهره ازسوی فدرال‌رزرو، یعنی ماه ژوئن، ادامه خواهد یافت.

کیپلینگر در ادامه پیش‌بینی کرد: انتظار می‌رود رشد خفیف و بی‌ثباتی‌های خارجی باعث شود تا فدرال‌رزرو امسال به جای چهار مرتبه افزایش نرخ، دومرتبه نرخ بهره را افزایش دهد که یکی از آنها در نشست پانزدهم ژوئن خواهد بود و دیگری نیز احتمالا در ماه دسامبر اتفاق خواهد افتاد.

آن‌گونه که از مشاهده نمودار نقطه‌ای (دات‌پلات) فدرال‌رزرو می‌شد برآورد کرد، این نهاد پولی انتظار داشت طی چهار مرحله افزایش مقطعی، نرخ‌های بهره کوتاه مدت را به سطح نرمال خود یعنی سه درصد برساند. با این حال، فدرال رزرو به شدت از این مساله وحشت دارد که درصورت اقدام شتابزده، ناچار به لغو تصمیمات قبلی خود شود که این مساله به شدت به اعتبارش آسیب می‌زند. بنابراین، با درنظر گرفتن شرایط کنونی و بی‌ثباتی‌های اخیر اقتصاد جهان، انتظار می‌رود فدرال‌رزرو محتاطانه گام بردارد و امسال تنها شاهد دو مرحله افزایش نرخ بهره بانکی باشیم.

در نهایت، فدرال‌رزرو دریافته که از برنامه خود برای تعدیل نرخ‌های بهره کوتاه مدت و بازگرداندن این نرخ به سطح 3 درصدی قبلی فاصله چندانی ندارد و احتمالا می‌تواند به محض اینکه دریافت شرایط برای افزایش نرخ‌ها ایده‌آل است، در سال 2017 اقدام به افزایش نرخ بهره کند. همچنین، استحکام بازار کار با نرخ بیکاری پایین و شروع فشار دستمزدها، فدرال‌رزرو را اندکی نسبت به وقوع فشارهای تورمی نگران خواهد کرد.