کدخبر: ۱۳۸۶۴۴ لینک کوتاه

در نشست گروه ۲۰ مطرح شد

هشدار درباره تبعات اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

نشست دو روزه وزیران اقتصاد و دارایی و روسای بانکهای مرکزی ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا موسوم به «گروه ۲۰» درحالی روز جمعه در شانگهای چین آغاز شده که در آن مساله خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا از محورهای مهم گفت‌وگوی شرکت‌کنندگان در اجلاس شانگهای است.

به گزارش اقتصادنیوز، به‌نقل از یورونیوز، بحث درباره خروج یا باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا از جمله موضوعات مهم این نشست را تشکیل می‌دهد. «جورج آزبورن»، وزیر دارایی بریتانیا از شرکت کنندگان در این نشست خواسته تا حمایت خود را از ماندن بریتانیا در این اتحادیه اعلام کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: ما همیشه از روند ادغام و یکپارچگی در اروپا حمایت کرده ایم. ما خواهان آن هستیم که اتحادیه اروپا نقش بیشتری در صحنه بین المللی ایفا کند. امیدواریم که بریتانیا و اتحادیه اروپا به شکل خوبی مشکل کنونی را مدیریت کنند.

«کریستین لاگارد»، رییس صندوق بین‌المللی پول (IMF) از جمله شرکت کنندگان در این نشست، نسبت به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار داد.

کریستین لاگارد در این باره گفت: با توجه به تردیدهایی که نسبت به شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد پیش بینی و بررسی دقیق تبعات این خروج احتمالی دشوار است. احتمالا مبادلات با مشکل روبرو خواهند شد. حتی پیش از یک تحقیق و بررسی دقیق درباره این موضوع هم می‌توان گفت که تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منفی خواهد بود.

برخی کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا افت شدید آهنگ رشد جهانی اقتصاد را به‌دنبال خواهد داشت. در حال حاضر همین احتمالات و گمانه‌زنی‌ها موجب شده ارزش پوند در برابر دلار آمریکا کاهش یابد.