کدخبر: ۱۳۹۰۸۰ لینک کوتاه

ترامپ انتخابات آمریکا را متحول می‌کند؟ جمهوری‌خواهان با ۲ نامزد می‌آیند؟

سه شنبه بزرگ به سود کلینتون و ترامپ تمام شد، اما بازی هنوز ادامه دارد، چه در میان جمهوری‌خواهان که شاید نامزد موازی معرفی کنند و چه در خصوص دموکرات‌ها که پیرمرد سوسیالیست همچنان شانس بقا دارد. 

 انتخابات آمریکا یکی از پیچیده ترین و منحصر به فردترین کارزارهای انتخاباتی در سراسر دنیاست. مراحل در هم تنیده که هر ایالت با دیگری متفاوت است و شاید بتوان از آن تحت عنوان انتخابی غیر مستقیم یاد کرد.

در این فرآگرد حدودا یک ساله نامزدهای دو حزب در انتخابات درون حزبی ایالت به ایالت با یکدیگر به رقابت می پردازند تا بالاخره یک جمهوری خواه و یک دموکرات برای تصاحب کاخ سفید با یکدیگر رقابت کنند.

اما در این روند یک روز بیش از سایر روزها حائز اهمیت است و آن نحستین سه شنبه ماه مارس است. روزی که به آن سه شنبه بزرگ می گویند. روزی که گفته می شود ستاره بخت یکی از نامزدها را رقم می زند.

اما اینکه در سه شنبه بزرگ چه گذشت موضوع این بحث نیست و شاید بررسی نتایج و عواقب آن بیشتر حائز اهمیت باشد. روزی که البته ترامپ و هیلاری با قدرت توانستند رقیبان خود را شکست دهند.

نتایجی که البته اصلا برای جمهوری خواهان خوشایند نبود. کابوس پیروزی احتمالی ترامپ بر کروز و روبیو تمام رهبران جمهوری خواهان را نگران کرده است. میت رامنی رقیب اوباما در انتخابات ۲۰۰۸، ترامپ را یک شیاد نامیده است. [اینجا] برخی رفتارهای ترامپ بر میزان تنفرهای عمومی هم افزوده است. به عنوان مثال او اخیرا در یک نشست خبری شماری از دانشجویان سیاه پوست را اخراج کرد.

حتی گفته می شود ممکن است جمهوری خواهان در پایان نامزدی موازی با ترامپ را راهی انتخابات کنند. اتفاقی که در صورت وقوع ضربه سختی به این حزب وارد می کند. ضمن اینکه کار را برای رقیب دموکرات بیش از پیش ساده می کند.

از سوی دیگر دونالد ترامپ هم که متوجه برخوردهای تبعیض آمیز حزب جمهوری خواه با خود شده، تهدید کرده به صورت مستقل در انتخابات شرکت خواهد کرد.

در جبهه مقابل هم برنی سندرز همچنان به ثروتمندان حمله می کند. سندرز تا همین حالا هم بیش از انتظارات ظاهر شده و برخلاف پیش بینی های ابتدایی رقابت بسیار نزدیکی را با هیلاری رقم زده است. این در حالی است که در جبهه جمهوری خواه، نامزدهای پر اقبالی مانند جب بوش از عرصه کنار رفتند و اوضاع برای تد کروز و مارکو روبیو هم اصلا مساعد نیست.

واقعیت این است کار برای سندرز دشوار شده، اما او هنوز زنده است. در حالی که در جبهه مقابل شاید باید مارکو روبیو را تمام شده بدانیم و اگر کسی قرار باشد جای ترامپ را بگیرد تد کروز باشد.

به هر ترتیب باز هم باید به انتظار بنشینیم و نتایج انتخابات های درون حزبی در ایالت های باقی مانده را رصد کنیم.

منبع: خبرآنلاین