کدخبر: ۱۴۱۶۴۰ لینک کوتاه

با کمرنگ شدن احتمال توافق جدی در نشست دوحه؛

نفت باز هم سقوط کرد/نفت برنت ۴۳ دلار

در پی هشدار اوپک در خصوص کندی تقاضا و اعلام روسیه در خصوص احتمال توافق کم اثر، قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، بانک گلدمن‌ساکس اعلام کرد که رشد بهره‌وری تولیدکنندگان شیل آمریکا چشم‌انداز نزولی قیمت نفت را زنده‌ نگاه داشته است. این در حالی است که شرکت‌های حفاری در حال انطباق با قیمت‌های پایین‌تر به جای خروج از کسب‌وکار هستند.

هر بشکه نفت برنت با افتی یک درصدی 43 دلار و 55 سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت نیز با 62 سنت کاهش به 41 دلار و 14 رسید.

الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه اعلام کرد که  توافق در خصوص فریز نفتی در نشست انتهای هفته احتمالا نصفه و نیمه خواهد بود و از اعلام جزئیات بیشتر خودداری کرد. به نظر نمی‌رسد نشست دوحه قطر در کاهش دو میلیون بشکه‌ای عرضه مازاد روزانه موفق عمل کند.

بانک مورگان استنلی در یادداشتی نوشت ما فکر می‌کنیم که توافق در واقع یک پیشران نزولی در هفته‌های آینده باشد. در حالی که احتمال توقف میزان تولید توسط اوپک و روسیه در حال کمرنگ شدن است، تحلیلگران برای کاهش تولید چشم به صنعت نفت آمریکا دارند. با وجود این، چشم‌انداز تولید همچنان فراتر از انتظار بوده است.
 
گلدمن‌ساکس اعلام کرد: « رشد بهره‌وری شیل عامل اصلی چشم‌انداز نزولی بلندمدت برای قیمت نفت است. تحلیل ما در خصوص بهره‌وری شیل، پیش‌بینی رشد 3تا 10 درصدی سالانه بوده است. »

در حالی که تقاضای آسیا با رشد مواجه شده، اوپک در روز چهارشنبه پیش‌بینی خود را در خصوص رشد تقاضای جهانی در سال 2016 کاهش داد. بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تقاضای چهانی در سال 2016، رشدی 1.2 میلیون بشکه‌ای خواهد داشت که 50 هزار بشکه کمتر از برآورد قبلی بوده است.

مورگان استنلی با اشاره به خطرات مختلف برای نفت، نظیر فشار فروش فوق‌العاده از سوی تولیدکنندگان اعلام کرد که روند نزولی نفت در نیمه دوم سال 2016 نیز ادامه خواهد داشت و ماندن قیمت هر بشکه نفت بالای 45 دلار در سال 2017 دشوار خواهد بود.