کدخبر: ۱۴۳۵۹۰ لینک کوتاه

آژانس بین‌المللی انرژی

اختلالات در تولید، عرضه مازاد را کاهش خواهد داد

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، اختلالات برنامه‌ریزی نشده در تولید نفت مانند کانادا، نیجریه یا لیبی می‌تواند به کاهش مازاد نفت استفاده نشده در سال جاری کمک کند، در حالیکه تقاضا نیز از مصرف روبه‌رشد بنزین سود خواهد برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد: انتظار می‌رود در سال 2016، تولید کشورهای غیراوپک 800 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند. این میزان 90 هزار بشکه بیشتر از پیش‌بینی قبل آژانس بوده است. 

در سوی تقاضا، آژانس مستقر در فرانسه پیش‌بینی کرده که رشد تقاضای جهانی در سال جاری 1.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

IEA در گزارش ماهانه بازار نفت خود اعلام کرد: «در حال حاضر احتمالی صعودی بودن  تغییر در چشم‌انداز تقاضای جهانی 2016 ما بیشتر از نزولی بودن آن است. رشد تقاضای بنزین در بازارهای کلیدی، بیش از جبران ضعف میعانات تقطیری بوده است.»

این آژانس اضافه کرد: « انتظار نمی‌رود رشد تقاضا در کشورهای OECD( سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) آهسته‌تر شود.»
 
آتش‌سوزی در بخش آلبرتای کانادا  از ابتدای ماه می، بیش از 1 میلیون بشکه در روز از ظرفیت تولید این کشور را کم کرده است، اما آژانس اعلام کرده که سقوط تولید در نیجریه، لیبی، ونزوئلا، کویت و آمریکا نیز به کاهش عرضه جهانی کمک کرده است.

انتظار می‌رود موجودی ذخایر جهانی نفت خام در نیمه دوم سال  تنها 200 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند، این در حالی است که IEA پیش‌بینی کردهخ در نیمه نخست سال موجودی ذخایر نفتی جهانی رشدی 1.3 میلیون بشکه‌ در روز افزایش یابد.

عرضه روزانه اوپک، به کمک رشد تولید ایران، عراق و امارات در ماه آوریل 330 هزار بشکه افزایش داشته و به بالاترین سطح هفت سال اخیر (32.76 میلیون بشکه در روز) خود رسیده است.