کدخبر: ۱۴۵۹۵۳ لینک کوتاه

افت نفت با ۲ پیشرانه فنی و سیاسی/ نفت آمریکا ۴۷ دلار

افزایش نگرانی‌ها در خصوص خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا و انتشار آمار شگفت‌انگیز موجودی ذخایر نفتی آمریکا موجب شد تا قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه کاهش پیدا کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت آمریکا با ثبت پنجمین روز افت خود به پایین‌ترین سطح سه هفته‌ای خود رسید. هر بشکه نفت آمریکا با افتی 68 سنتی، 47 دلار و 81 سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت برنت نیز با 70 سنت کاهش به 49 دلار و 13 سنت رسید. این معیار جهانی با تجربه کردن پنجمین روز سقوط خود به پایین‌ترین سطح 2 هفته اخیر خود رسید.

آمار موسسه نفت آمریکا نشان داد که در هفته منتهی به 10 ژوئن، موجودی ذخایر نفت آمریکا با رشد 1.2 میلیون بشکه‌ای به 536.7 میلیون بشکه رسید. این در حالی است که انتظارات تحلیلگران کاهش 2.3 میلیون بشکه‌ای بوده است.

اما همه‌پرسی پیش‌رو در خصوص برگزیت، روی بازارهای ارزی و مالی تاثیر گذاشته است. بازده اوراق قرضه آلمان برای نخستین بار در روز سه‌شنبه به زیر صفر رسید.

روزنامه سان نیز حمایت خود را از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اعلام کرده است. اگر بریتانیا رای به خروج از اتحادیه اروپا دهد، سرمایه‌گذاران نگران این خواهند بود که اتحادیه اروپا وارد بحران شده و این موضوع روی تقاضای نفت تاثیر خواهد گذاشت.

آژانس بین‌المللی انرژی روز سه‌شنبه اعلام کرد، در پی کاهش ناخواسته تولید در نقاط مختلف دنیا و همچنین تقویت تقاضا به خصوص در اقتصادهای در حال ظهور، بازار نفت در حال حاضر به تعادل رسیده است.  اما این تعادل در سال 2017 مجددا با عرضه مازاد مواجه خواهد شد.

با وجود این مقادیر زیادی از نفت در حال ورود به بازارهای جهانی هستند. این در حالی است که بر اساس اعلام منابع مطلع، صادرات ایران در ماه ژوئن، به بالاترین سطح 4 سال و نیم اخیر خود رسیده است.