کدخبر: ۱۴۸۶۰۵ لینک کوتاه

لیلاز: بازگشت ایران به بازار جهانی اوراق قرضه از آثار لغو تحریم‌هاست

سعید لیلاز، استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: بازگشت ایران به بازار جهانی اوراق قرضه نشان‌دهنده ظاهر شدن آثار لغو تحریم‌ها و ثبات در مدیریت و عقلانیت اقتصادی کشور است.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید، بازگشت ایران به بازار جهانی اوراق قرضه نشان‌دهنده ظاهر شدن آثار لغو تحریم‌ها و ثبات در مدیریت و عقلانیت اقتصادی کشور است.

سعید لیلاز درباره بازگشت ایران به بازار جهانی اوراق قرضه پس از 14 سال و پیامدهای اقتصادی آن افزود: این امر می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی در ارتقای موقعیت ایران در بازارهای بین المللی موثر باشد.

به گفته وی، با تحقق این امر ایران می تواند اوراق قرضه خوبی در بازارها به فروش برساند که خود، در ارتقای قدرت مالی بین‌المللی و جذب سرمایه‌های خارجی موثر است.

این تحلیلگر مسایل اقتصادی افزود: وقتی بتوانیم این اوراق را به جهانیان بفروشیم، یعنی ایران یک طرف جدی در مباحث مالی جهان است، دنیا ما را باور دارد و نشاندهنده نهایت اعتماد جهانی به ماست.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران بین سال های 84- 1376 در این زمینه وضعیت خوبی پیدا کرد، افزود: در دولت های نهم و دهم این مساله به عقب برگشت و کشور آسیب های زیادی متحمل شد اما به نظر می رسد در دوره دولت یازدهم اعتماد جهانی می تواند یک بار دیگر به میزان رونق پیشین بازگردد.

این استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: امروز شاهد ورود سرمایه ایرانیان خارج نشین به کشور هستیم و تجربه نشان داده است ورود پول این افراد یا خود این اشخاص به داخل کشور، به مثابه اتفاقی سازنده تفسیر می شود.

وی درباره نگاه غرب به اوراق قرضه اسلامی گفت: درباره میزان استقبال از این اوراق از سوی خارجی‌ها برآوردی ندارم اما نشانه‌هایی می‌بینم که خوشبینی به دنبال داشته است.

منبع: ایرنا