کدخبر: ۱۴۹۸۷۶ لینک کوتاه

اوضاع بد کارگران خارجی در عربستان/ بار افت نفت روی دوش کارگران هندی و پاکستانی

عربستان با رشد GDP ضعیف و مالیات بالا دست و پنجه نرم می‌کند، اقتصاد این کشور قادر به پرداخت مطالبات کارگران خود نیست و آینده هزاران کارگری که از جنوب آسیا به این کشور آمده‌اند، مشخص نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بیزنس‌اینسایدر، وقتی کشوری قادر به تهیه غذا برای کارگران مهاجر خود نیست، بدان معناست که شرایط مالی این کشور با مشکلات فراوانی مواجه است. 

سقوط قیمت نفت عربستان را مجبور کرده تا اقدامات ریاضتی را اعمال کرده و پرداخت نقدی به پیمانکاران را به تعویق بیندازد. جیسون تووی،‌ اقتصاددان خاورمیانه در کپیتال اکونومیکز اعلام کرد: «‌به نظر می‌رسد اقدامات ریاضتی بیش از آنچه انتظار می‌رفت به اقتصاد ضربه زده و موجب توقف پروژه‌های ساخت‌وساز و استخدام کارگران شده است.»
روزنامه الحیات گزارش داد: در حین بحران مالی سال 2009، دولت با کمک مالی به شرکت‌ها، از بحران نقدینگی آنها جلوگیری کرد ولی این بار، وزارت دارایی پیش‌پرداخت را از 20 درصد به 5 درصد کاهش داده است.
 
یک بانکدار صنعتی اعلام کرد: «پرداخت پول در سطوح بالا انجام نشده است. از ماه اکتبر وضع به همین شکل بوده ودانستن اینکه این روند تا چه زمانی طول خواهد کشید، سخت است.»

وجود کارگران پاکستانی و هندی بیکار شاهدی برای این موضوع است که اوضاع از ماه فوریه بهتر نشده است.

چه کسی بیشترین ضربه را می‌خورد؟
نیروی کار بخش ساخت‌وساز از هند و پاکستان بیشترین تاثیر را از دوران سخت اقتصادی عربستان پذیرفته‌اند. این گروه از کارگران بدون شغل مانده و امکانات اولیه‌ای چون پوشش بیمه‌ای، غذا، سرپناه و تجهیزات پزشکی نیز در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد. 
 
چرا آنها نمی‌توانند به خانه برگردند؟
کارگران ماه‌های زیادی است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند و هنوز هم بسیاری از آنها مطمئن نیستند که غرامت به آنها پرداخت می‌شود یا خیر. تحت سیستم عربستان سعودی، تایید کارفرمایان برای صدور ویزا لازم است، این موضوع بسیاری از کارگران را در وضعیت پیچیده‌ای قرار داده است.

پس از سال‌ها رنج و زحمت، کارگران نمی‌خواهند با دست خالی و بدون احقاق حق به کشورشان برگردند.

محمد صلاح‌الدین یک کارگر بنگلادشی که در کمپ کارگران در ریاض حضور دارد اعلام کرد: «‌آنها پاسخی در مورد دستمزدمان به ما نمی‌دهند. هر زمان که حقوق و مزایای من پرداخت شود، من خواهم رفت.»

همه چیز خوب شده است
در نشست میان وزیر امور خارجه هند و مفرج الحقبانی وزیر کار عربستان، دولت عربستان موافقت کرد که برای دریافت غرامت به کارگران کمک کند. 

حقبانی بعد از نشست اعلام کرد: «‌اوضاع به آن اندازه که نشان داده می‌شود بد نیست. همه چیز خوب است. ما ارتباط مستقیمی با تمامی مقامات و وزارتخانه های مختلف عربستان سعودی برقرار کرده‌ایم.»
 
جیب‌های خالی عربستان سعودی
تا قبل از کاهش وابستگی عربستان به نفت، چشم‌انداز اقتصادی این کشور مثبت بود. بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول،  با توجه به قیمت نفت نزدیک 42 دلار، اقتصاد عربستان با کمبود نقدینگی مواجه است.

 IMF در گزارشی جداگانه هشدار داد: «تمامی صادرکنندگان نفت نیاز دارند تا به قیمت جدید پایین نفت خود را تطبیق دهند. در این میان عربستان شاید از بقیه تولیدکنندگان مهم‌تر باشد.»

با وجود این، عربستان به رکوردزنی تولید خود ادامه می‌دهد، این کشور در ماه جولای با رشدی 120 هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل روزانه 10.67 میلیون بشکه نفت تولید کرده است. این موضوع به عربستان اجازه می‌دهد تا سهم بازار خود را حفظ کند.