کدخبر: ۱۵۰۰۴۴ لینک کوتاه

نتایج تحقیقات بنیاد «رزولوشن» نشان داد

برگزیت به رشد دستمزدها در بریتانیا کمک نمی‌کند

حتی اگر نیروی کار خارجی حاضر در بریتانیا به دلیل کاهش شمار مهاجران کم‌شود، خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) ممکن است درآمد کارگران کم‌درآمد بریتانیایی را کاهش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بنیاد رزولوشن با تحلیل اثر مهاجرت بر اقتصاد بریتانیا در دهه گذشته اعلام کرد: در حالی که مهاجرت اثری کلی روی دستمزد بریتانیایی‌ها نگذاشته است، در برخی مشاغل خاص نظیر نظافت، فروش و امنیت باعث کاهش پرداخت‌ها نیز شده است.

حامیان کمپین ترک اتحادیه اروپا در بریتانیا معتقد بودند که در صورت کاهش ورود مهاجرین، کارگران کم‌درآمد از مزایای آن بهره خواهند برد.

اما برآورد این بنیاد این است که اگر ورود مهاجران به سرعت 100 هزار نفر کمتر از سطح کنونی 333 هزار نفر در سال باشد، دستمزد کارگران بریتانیایی در صنایعی که بیشترین تاثیر را از مهاجرت می‌پذیرند تا سال 2018، بین 0.2 تا 0.6 درصد افزایش خواهد یافت.

این موسسه در عین حال اعلام کرد: هرگونه افزایشی به دلیل افت 2 درصدی درآمدهای واقعی پیش‌بینی شده توسط بانک مرکزی از بین خواهد رفت، گزارش ماه جاری بانک مرکزی نشان داد که رشد اقتصادی بریتانیا ضعیف‌تر و رشد تورم سریع‌تر شده است.

استیفن کلارک،‌ تحلیلگر موسسه رزولوشن اعلام کرد: «انتظارات برای تقویت دستمزدها در دوران پسابرگزیت کاهش یافته است. هرگونه رشدی به دلیل رکود اقتصادی پس از همه‌پرسی کمرنگ خواهد بود.»