کدخبر: ۱۵۰۰۵۶ لینک کوتاه

ایران تولید نفت خود را فریز نمی‌کند

وال استریت ژورنال به نقل از سخنگوی وزارت نفت ایران اعلام کرد: این کشور با توجه به این که به سطح تولید پیش از تحریم‌ها نرسیده است در طرح فریز نفتی که قرار است مذاکرات مربوط به آن در ماه سپتامبر برگزار شود شرکت نخواهد کرد.

به گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، سخنگوی وزارت نفت ایران گفت: ایران هیچ تصمیمی در خصوص شرکت در نشست تولیدکنندگان نفت در ماه آینده میلادی نگرفته است و انتظار ندارد بتواند به سطح تولیدی که تهران قبلا آن را پیش شرط موافقت با محدود کردن تولید اعلام کرده بود، برسد.
 
این موضع گیری ایران تردیدها در خصوص احتمال موفقیت گفت‌وگوهای غیررسمی ماه آینده اعضای اوپک در مورد محدود کردن تولید که قرار است در الجزایر برگزار شود را بیشتر می‌کند.
 
پیش از این در ماه آوریل پس از آنکه ایران اعلام کرد تا زمانی که سطح تولیدش به  4 تا 4.2 میلیون بشکه در روز نرسد، در طرح فریز نفتی مشارکت نخواهد کرد، تلاش برای محدودکردن تولید نفت به منظور تقویت قیمت ها شکست خورده بود. این سطح از تولید، همان میزانی است که ایران قبل از تشدید تحریم‌های هسته‌ای غرب، تولید می‌کرد.
 
دیگر تولید کنندگان عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) امیدوار بودند تهران تا اواخر ماه سپتامبر به سطح تولید مورد نظر خود دست یابد. بر اساس آمارهای اوپک، ایران در ماه جولای روزانه 3.6 میلیون بشکه نفت تولید کرد.
 
اما سخنگوی وزارت نفت ایران گفته، مسئولان ایرانی «هنوز در خصوص شرکت در این نشست تصمیمی اتخاذ نکرده‌اند» و «تصمیمی» در خصوص پیوستن به طرح محدود کردن تولید نگرفته‌اند.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا تا ماه سپتامبر، سطح تولید ایران به رقم مقرر شده جهت پیوستن این کشور به طرح محدود ساختن تولید خواهد رسید، گفت: «ما اینطور فکر نمی‌کنیم.»

منبع: تسنیم