کدخبر: ۱۵۰۶۹۴ لینک کوتاه

بزرگترین خریداران نفت عربستان در انتظار بازدید شاهزاده سعودی

چین و ژاپن، بزرگترین خریداران نفت عربستان‌سعودی در آسیا، در حالی برای بازدید محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان از این کشورها آماده می‌شوند که در آستانه بزرگترین عرضه اولیه عمومی تاریخ، این یک فرصت برای عمیق‌تر شدن روابط انرژی بین این کشورها خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، فروش 5 درصد از سهام شرکت ملی نفت عربستان ( آرامکو) به ارزشی در حدود 100 میلیارد دلار، برای به نتیجه رسیدن برنامه عربستان سعودی به منظور کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به نفت ضروری خواهد بود. این شرکت همچنین در نظر دارد تا در کشورهای چین، هند، اندونزی، مالزی و ویتنام  در زمینه پالایشگاهی سرمایه‌گذاری کند.

نیل بوریج، تحلیلگر شرکت استنفورد و برنشتین اعلام کرد: «رابطه با آسیا در سال‌های آینده به شدت حیاتی خواهد بود چرا که رشد تقاضا در آینده در آسیا شدت خواهد گرفت.»
جان اسفاکیاناکیس، تحلیلگر اقتصادی شرکت تحقیقاتی گلف اعلام کرد: «با توجه به اندازه و تقاضای بالقوه توسط سرمایه‌گذاران عمومی و خصوصی در آسیا، پیشنهاد عرضه اولیه عمومی آرامکو احتمالا بخشی از مذاکرات باشد. عربستان هنوز در خصوص کمپانی‌های شرکت‌کننده در عرضه عمومی تصمیمی نگرفته است.»

در نیمه نخست سال جاری، چین روزانه 1.07 میلیون بشکه نفت از عربستان سعودی وارد کرده که 14 درصد از عرضه خارجی این کشور محسوب می‌شود. شرکت دولتی سینوپک، بزرگترین پالایشگاه دنیا اعلام کرده که یکی از سرمایه‌گذاران استراتژیک آرامکو خواهد بود. گروه پتروشیمی سینوپک در عربستان سعودی 37.5 درصد از سهام پالایشگاه «ینبوع» را در اختیار دارد.

در شش ماه نخست سال جاری، صادرات نفت عربستان صعودی به ژاپن با رشدی 8 درصدی نسبت به سال گذشته به 1.2 میلیون بشکه در روز رسیده است، این مقدار، عربستان را به عنوان بزرگترین عرضه کننده نفت به ژاپن تبدیل کرده است. این در حالی است که آرامکو نزدیک به 15 درصد از سهام پالایشگاه «شوا شل سکیو» را در اختیار داشته و پس از شرکت رویال‌داچ‌شل بزرگترین سهام‌دار این شرکت است.