کدخبر: ۱۵۲۱۷۱ لینک کوتاه

احتمال برگزاری نشست فوق العاده اوپک

دبیر کل اوپک گفت که احتمال برگزاری نشست فوق العاده اعضای این سازمان وجود دارد.

خبرگزاری رسمی الجزایر (ای پی اس) گزارش داد که محمد بارکیندو، دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، گفت: اعضای این نهاد در صورت دستیابی به اتفاق نظر در جریان نشست غیررسمی ماه جاری (سپتامبر) در پایتخت این کشور، ممکن است درخواست کنند نشست فوق العاده ای برای بررسی قیمت های نفت برگزار شود.

وی در باره نتایج نشست ٢٦-٢٨ (پنجم تا هفتم مهر ماه) اوپک در الجزیره در حاشیه اجلاس مجمع بین المللی انرژی، ابراز خوشبینی کرد.

دبیر کل اوپک که به الجزیره سفر کرده است، پیشتر گفته بود که مذاکرات آتی در این شهر، مشورتی خواهد بود و تصمیم مهمی در باره سطح تولید و قیمت نفت گرفته نخواهد شد.

بارکیندو گفت که هدف گردهمایی غیررسمی الجزایر، اقدامی برای برگزاری یک نشست فوق‎العاده با هدف تصمیم گیری در باره ایجاد ثبات در بازار است.

وی افزود: اوپک در پی تعیین دامنه قیمتی قطعی برای نفت نیست، بلکه خواستار ایجاد ثبات در بازار است.

قرار است مقام های بلندپایه روسیه، ایران و دیگر کشورهای تولید کننده عمده نفت، در نشست الجزیره حضور یابند.

چند کشور تولید کنده عمده عضو اوپک، خواستار تثبیت سطح تولید برای کاهش مازاد عرضه شده اند که موجب سقوط قیمت ها در دو سال گذشته و آسیب رسیدن به درآمدهای تولیدکنندگان عمده نفت شده است.

عربستان سعودی، تولید و صادر کننده نخست اوپک و روسیه تولید کننده عمده نفت جهان که عضو اوپک نیست، ماه جاری میلادی (سپتامبر) در باره همکاری در بازار نفت، توافق کردند.

منبع:ایسنا