کدخبر: ۱۵۲۲۰۰ لینک کوتاه

مادورو : توافق بر سر تثبیت بازار نفت نزدیک است

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه اعلام کرد: کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به رسیدن به یک توافق درمورد تثبیت بازار نفت نزدیک شده اند و هدف وی این است که طی ماه جاری خبر چنین توافقی اعلام شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از جزیره مارگریتا ، محمد باریکیندو دبیرکل اوپک روزیکشنبه درجریان دیداری از الجزایر گفته است اعضای اوپک درصورت رسیدن به اجماع دریک گردهمایی غیررسمی درالجزیره طی ماه جاری، ممکن است خواستار اجلاس فوق العاده برای بحث درباره قیمت نفت شوند.

مادورو درپایان اجلاس سران جنبش عدم تعهد درجزیره مارگریتا که در آن دیپلمات ها نیز برای بحث در مورد بازار نفت ملاقات کرده اند، گفت : توافق قریب الوقوع است.

مادورو دریک کنفرانس خبری گفت :ما یک نشست دوجانبه طولانی با روحانی داشتیم. ما به یک توافق در بین کشورهای تولید کننده عضو و غیرعضو اوپک نزدیک شده ایم.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که در اجلاس سران حضور داشت، گفت : تهران از هرگونه حرکت برای تثبیت بازار جهانی نفت و بالابردن قیمت ها حمایت می کند.

ونزوئلا سال هاست که در پی یک توافق برسر قیمت نفت است چرا که اقتصاد این کشور بر اثر پایین بودن قیمت متزلزل شده است و از این رو همواره از نزدیک بودن یک توافق خبر می دهد.

اعضای اوپک از بیست و ششم تا بیست وهشتم سپتامبر درحاشیه نشست مجمع عمومی انرژی که گروه های تولید کننده و مصرف کننده را در بر می گیرد در الجزیه ملاقات خواهند کرد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت احتمالا درملاقات با کشورهای غیرعضو اوپک در الجزیره مذاکره در مورد فریز تولید نفت را احیا خواهد کرد.

منبع:ایرنا