کدخبر: ۱۰۱۶۷۲ لینک کوتاه

محمد باقر نوبخت تشریح کرد

۳ سناریوی احیای سازمان برنامه

به گفته معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی دولت یازدهم برای احیای سازمان برنامه سه سناریو پیش رو دارد.

به گزارش «اقتصادنیوز» اواخر خرداد ماه امسال محمد باقر نوبخت از احیای سازمان برنامه در یک ماه آتی خبر داده و از کارشناسان خواسته بود نظرات خود را در این مورد ابراز کنند.

جدیدترین سخنان معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی هم نشان می‌دهد که دولت برای احیای سازمان برنامه سه سناریو پیش‌رو دارد.

نوبخت در گفت‌وگویی با «تجارت‌فردا» در این مورد توضیح داده است: قبل از تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سازمان برنامه ‌و بودجه داشتیم که امور مربوط به برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی در آن صورت می‌گرفت. این سازمان در دولت آقای خاتمی در سازمان امور استخدامی ادغام و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به وجود آمد و با روی کار آمدن دولت آقای احمدی‌نژاد منحل شد. در واقع ما دو سازمان متفاوت را تجربه کرده‌ایم. حال سوال اصلی این است که کدام یک از این سازمان‌ها احیا شود؟ کدام اساسنامه ملاک قرار گیرد؟ با توجه به اینکه هرکدام از اینها در یک دوره‌ای آزمایش شده‌اند آیا می‌توان به تشکیلات جدیدی فکر کرد که نه دقیقاً سازمان برنامه بودجه باشد و نه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بلکه سازمانی برای انجام وظایفی که در اصل 126 قانون اساسی برای رئیس‌جمهور مشخص شده است، شکل بگیرد؟

وی پس از اشاره به این سه سناریوی تشکیل سازمان برنامه متذکر شد: احیای این سازمان نیازی به مجوز قانونی از مجلس ندارد. شورای عالی اداری این اجازه را می‌دهد که وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و تشکیلات دولتی را در هم ادغام کرد یا با تغییر شکل در برخی سازمان‌ها، تشکیلات جدیدی را به وجود آورد. اینها در اختیار شورای عالی اداری است.

نوبخت تصریح کرد: در نظر داریم با توجه به وظایفی که در اختیار رئیس‌جمهوری است اقدام به احیای سازمان برنامه کنیم و در این راستا نیز نظرات کارشناسی مجلس را بشنویم.