کدخبر: ۱۰۱۷۳۶ لینک کوتاه

رشد اقتصادی ۱۶ درصدی در برنامه ششم

طبق اظهارات معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی در برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی سالانه باید بین ۱۰ تا ۱۶.۵ درصد باشد تا اهداف سند چشم انداز محقق شود.

به گزارش «اقتصادنیوز» در نظر گرفتن رشد اقتصادی سالانه بین 10 تا 16.5 برای برنامه ششم توسعه در حالی است که در برنامه پنجم رشد اقتصادی سالانه هشت درصدی هدف‌گذاری شده بود که تاکنون محقق نشده است.

آن طور که تاکنون آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد همچنان نرخ رشد اقتصادی در ایران منفی است.

با وجود این عقب‌ماندگی در تحقق اهداف رشد اقتصادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اعلام کرده است: واقعیت این است که کار بسیار دشواری در برنامه ششم داریم. بر اساس محاسباتی که انجام داده‌ایم رشد اقتصادی باید بین 10 تا 5/16 درصد قرار گیرد تا اهداف سند چشم‌انداز محقق شود. این کار بسیار دشواری است اما ناشدنی نیست.

محمد باقر نوبخت در گفت‌وگویی با «تجارت‌فردا» گفته است: در ماده 234 برنامه پنجم مشخص شده بود که برای اینکه به اهداف سند چشم‌انداز دست پیدا کنیم به رشد اقتصادی سالانه هشت درصدی در طول برنامه‌های چهارم و پنجم نیاز داشتیم که این رشد در سال 90 به‌عنوان سال اول اجرای برنامه سه درصد بود، در سال دوم منفی 5.8 درصد شد (البته بانک مرکزی اخیراً اعلام کرده رشد اقتصادی سال 91 منفی 6.8 درصد بوده است) و برای سال 1392 هم بین منفی دو تا صفر درصد تخمین زده شده است.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد رشد اقتصادی متوسط هشت درصدی در برنامه پنجم محقق نخواهد شد، کما‌اینکه متوسط رشد برنامه چهارم هم چیزی حدود 4.4 درصد گزارش‌ شده است.

نوبخت همچنین خبر داده است که سیاست‌های برنامه ششم احتمالاً تا نیمه‌های شهریور امسال توسط مقام معظم رهبری ابلاغ و بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته تا شهریور ماه سال آینده در مجلس تصویب خواهد شد.