کدخبر: ۱۰۲۲۷۳ لینک کوتاه

دفاعیات دولت درباره برداشت از صندوق توسعه

سخنگوی دولت،وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی امروز دفاعیات دولت در برابر شبهاتی مربوط به برداشت ۴.۱ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی را بیان کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، هرچند برداشت از صندوق توسعه ملی برای مصارف دولت در اساسنامه این صندوق نیامده اما در سال‌های اخیر این صندوق با این موضوع درگیر بوده است.

پیش از این در دولت دهم یک مرتبه دولت برای پرداخت عیدانه به مردم از صندوق توسعه ملی برداشت کرد که به گفته مسئولان این صندوق هنوز آن بدهی به صورت کامل تسویه نشده است.

در همین حال مدتیست که برخی نماینده‌های مجلس مطرح کرده‌اند دولت یازدهم نیز از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.

در این شرایط امروز محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه مگر می‌شود 4.1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود و شش وزیر ما استیضاح نشوند؟ گفت: با آقای نادران صحبت می‌کنم تا ببینم بر چه اساس این را برداشت دولت تلقی کرده‌اند.

در همین حال تسنیم نیز گزارش داده که وزیر اقتصاد و امور دارایی در حاشیه جلسه هیات دولت در این مورد گفته است: دولت به هیچ‌وجه برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی نکرده است.

طیب‌نیا در خصوص اظهارات یکی از نمایندگان در خصوص برداشت غیرقانونی 4.1 میلیارد دلار دولت از صندوق توسعه ملی، گفت: ما به گذشته و قبل از این دولت کاری نداریم. ممکن است این کار را انجام داده باشند، اما در دولت حاضر به هیچ‌وجه برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی صورت نگرفته و بنده مطلب را تکذیب می‌کنم.

وی مجددا تصریح کرد: قطعا هیچ‌گونه برداشته از صندوق توسعه ملی توسط دولت صورت نگرفته است.

همچنین ایسنا گزارش داده که رئیس کل بانک مرکزی هم در این مورد گفته است: این رقم که بالغ بر 4.1 میلیارد دلار گفته می‌شود باید در بانک مرکزی به بدهکار حساب صندوق توسعه ملی ثبت شود. اما در بانک مرکزی چنین اتفاقی نیفتاده  و من تعجب می‌کنم که طی چه بررسی‌هایی به این نتیجه رسیده‌اند که برداشت اتفاق افتاده است.

ولی‌الله سیف تاکید کرد:‌ برداشت از صندوق توسعه ملی به هیچ وجه صحت ندارد و بانک مرکزی براساس مصوبه ستاد تدابیر ویژه بانک مرکزی 4.1 میلیارد دلار از منابع حاصل از صادرات نفت از وزارت نفت خریداری کرده است، مثل تمام منابع ارزی دیگری که وزارت نفت از صادرات نفت حاصل می‌کند و حتی 26 درصد سهم صندوق توسعه ملی نیز به حساب آن واریز شده است. پس این ادعا که گفته می‌شود از صندوق برداشت می‌شود برای ما جای سوال دارد و ما خوشحال می‌شویم دلایل این ادعا را بیان کنند.