کدخبر: ۱۰۵۸۵۸ لینک کوتاه

رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد:

۱.۸ میلیون تومان، هزینه ماهانه یک خانوار تهرانی

رئیس مرکز آمار ایران هزینه ماهانه هر خانوار تهرانی را ۱.۸ میلیون تومان اعلام کرد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، عادل آذر در حالی این رقم را اعلام کرده که مدتی پیش یکی از تشکل‌های کارگری به نام انجمن صنفی کارگران تهران حداقل هزینه ماهانه هر خانوار را در کشور بیش از 2.2 میلیون تومان محاسبه و اعلام کرده بود.

در همین حال، رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه این سازمان متولی اعلام خط فقر نیست، از هزینه حدود 1.8 میلیون تومانی خانوارهای شهری در هر ماه خبر داد.

آذر که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، به آخرین آمارهای به‌دست آمده از هزینه و درآمد خانوارها اشاره کرد و افزود: در فصل بهار امسال هزینه یک خانوار روستایی ایران ماهانه یک میلیون و 92 هزار و 500 تومان و هزینه یک خانوار شهری ایرانی یک میلیون و 822 هزار تومان محاسبه شده که عدد قابل توجهی است.

رئیس مرکز آمار ایران همچنین در مورد اعلام نشدن خط فقر از سوی مرکز آمار ایران عنوان کرد: مرکز آمار هرگز آماری برای خط فقر اعلام نمی‌کند، چرا که این نرخ اصلا جزء آمارهای رسمی کشور نیست. این در حالی است که و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول آن است.

وی در یادآوری اظهارات اخیر وی در رابطه با اینکه اگر شخصی 270 هزار تومان درآمد داشته باشد، فقیر نیست نیز بیان کرد: بنده در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردم که طبق استانداردهای جهانی خط فقر مطلق درآمد 1.5 دلاری فرد در روز است که متأسفانه با برداشت‌ها و انعکاس اشتباهی که از این موضوع شد این نقل قول از من انتشار یافت.