کدخبر: ۱۰۰۰۷۹ لینک کوتاه

برای سال ۲۰۱۴ اعلام شد

۲ عامل رشد اقتصاد ایران از نگاه IMF

صندوق بین المللی پول (IMF) در تازه ترین ارزیابی خود دو عامل را به عنوان دلایل بازگشت اقتصاد ایران به مدار رشد در سال ۲۰۱۴ میلادی معرفی کرد: «بهبود چشم انداز پیشِ رو به ویژه از ناحیه محیط خارجی» و «نیروی محرکه حاصل از کاهش ارزش ریال در گذشته.»

به گزارش «اقتصاد روز» به نقل از خبرگزاری تسنیم، صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» نوشت: با توجه به بهبود چشم‌انداز پیشِ‌رو به‌ویژه از ناحیه روابط خارجی و نیروی محرکه ناشی از کاهش نرخ واقعی مبادله ریال انتظار می‌رود اقتصاد ایران در سال 2014 به رشد و ثبات برسد. تولید نفت و گاز ایران در این سال نیز وضعیت باثباتی خواهد داشت.

این نهاد بین المللی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2014 را تغییر نداده و همچنان معتقد است اقتصاد ایران در این سال 1.5 درصد رشد می‌کند. رشد اقتصادی ایران در سال 2013 به منفی 1.7 درصد رسیده بود.

نرخ تورم ایران نیز که در سال گذشته 35.2 درصد بوده است در سال جاری به 23 درصد کاهش خواهد یافت.

این گزارش تراز حساب‌های جاری ایران در سال 2013 را معادل 8.1 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد و پیش‌بینی کرده است این رقم در سال جاری به 5.2 درصد برسد.

به‌اعتقاد صندوق بین المللی پول، تراز مالی ایران در سال جاری نیز همچون سال گذشته منفی خواهد بود. تراز مالی ایران سال گذشته معادل منفی 2.2 درصد تولید ناخالص داخلی بود که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به منفی 2.5 درصد برسد.